17 Aralık 2018, Pazartesi

Uber'in 'uçan taksi'si göründü

Uber'in 2020'de gökyüzündeki yerini alması için yoğun mesai harcadığı hava taksisinin tasarım modelleri ilk kez göründü. Prototip olan uçan taksiler, Los Angeles’ta düzenlenen Uber Elevate Summit konferansında sergilendi.

10 Mayıs 2018 Perşembe 19:46
Uber'in 'uçan taksi'si göründü
UBER'in bir süredir yoğun mesai harcadığı uçan taksi modeli sonunda göründü. Prototip olan uçan taksiler, Los Angeles’ta düzenlenen Uber Elevate Summit konferansında sergilendi.

Devasa bir drone modeline benziyen uçan taksinin 2020 yılında kullanıma girmesi bekleniyor.

Uber'den gelen haberlere bakılırsa uçan otomobillerin hayatımıza girmesine birkaç yıl kaldı! Uber'in CEO'su Dara Khosrowshahi yakın gelecekte kullanıcıların uçan taksi çağırabileceği iddiasında.

Khosrowshahi aynı açıklamasında otonom yani sürücüsüz olacak uçan taksilerin bütçe dostu olacağı bilgisinin de altını çizdi.

Uber uçan otomobil için son birkaç yıldır ciddi çalışmalar ve yatırımlar yapıyor. Uber ve NASA, uçan otomobillerin trafik güvenliğini sağlayacak bir kontrol merkezi projesi üzerine çalışmalar yürütüyor. 

Şirketten yapılan açıklamada Uber'in 2020'ye kadar Dallas ve Dubai'de uçan arabalar ile hizmet vermeye başlayacağı bilgisine yer verilmişti. 

Ancak uçan otomobiller üzerine mesai harcayan tek şirket Uber değil

Slovakya'da geliştirilen uçan otomobil modeli Aeromobil'in fiyatı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, modelin fiyatı 1.3 milyon dolar.Spor görünümlü araç iki kişilik. Oto pilot teknolojisi, ve olası bir tahliye durumu için iki tane paraşüt bulunuyor.

Menzili 875 kilometre olan aracın saatte ulaşabildiği maksimum hız ise 200 kilometre.

Aracın yerdeki hızı ise maksimum 160 kilometre.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »