21 Temmuz 2018, Cumartesi

Uçakta 'elektronik cihaz' kullanımına esneklik

EASA, güvenlikten taviz vermeden, uçakta kişisel elektronik cihazların kullanılması kurallarını genişletiyor.

14 Kasım 2013 Perşembe 0: 0
Uçakta 'elektronik cihaz' kullanımına esneklik

Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’nın (EASA), kasım sonunda açıklamayı öngördüğü yeni kurallar çerçevesinde uçaklarda kişisel elektronik cihazların kullanımına yönelik kısıtlamalar azalacak.

Yeni kurallar, “uçuş modu” ya da “uçak modu” olan tablet, akıllı telefon, elektronik kitap okuyucu, müzik çalarların sadece uçuş esnasında değil kalkış ile iniş sırasında ve uçak pistte hareket halindeyken de kullanılmasına olanak tanıyor. Daha büyük boyuta sahip olan dizüstü bilgisayarlar gibi elektronik cihazlar için ise eski kurallar geçerli olmayı sürdürecek.

EASA’nın belirlediği kurallar Avrupa havayolu şirketleri tarafından uygulanacak. EASA’nın uzun vadeli hedefini ise uçuş sırasında cep telefonlarının kullanımına izin veren düzenlemeleri devreye sokmak oluşturuyor.

EASA Direktörü Patrick Ky, kararlaştırılan değişiklikler konusunda, “Güvenlikten taviz vermeden, uçakta kişisel elektronik cihazların kullanılması özgürlüğünü genişletme sürecinde önemli bir adım” ifadesini kullandı.

Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA) de ekim sonunda, Amerikan havayolu şirketlerine bağlı uçaklarda uygulanmak üzere, benzer nitelikli kuralları bu yılın sonundan önce devreye sokacağını duyurmuştu.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »