Üçlü Danışma Kurulu toplandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik başkanlığında toplanan Üçlü Danışma Kurulu, AB ile katılım müzakereleri kapsamındaki 19. Fasılla ilgili gelinen noktaya görüştü.

9 Temmuz 2014 Çarşamba 21:18
Üçlü Danışma Kurulu toplandı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Reşat Moralı Toplantı Salonu'ndaki toplantıya, Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, Bakanlık Müsteşarı Ahmet Erdem, Türk-İş'i temsilen Genel Mali Sekreter Ramazan Ağar, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Polat ve diğer ilgililer katıldı.

Bakan Çelik, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, AB ile katılım müzakereleri kapsamındaki 19. Fasılın sosyal politikalar ve istihdamı içerdiğini belirterek, bu fasılda gelinen noktayı değerlendirmek için geçen hafta AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ile biraraya geldiklerini anımsattı.

Çavuşoğlu ile yaptıkları toplantıda konunun sosyal taraflarla da görüşülmesi kararının alındığını bildiren Çelik, bunun üzerine işçi ve işveren temsilcileri katılımıyla Üçlü Danışma Kurulu topladıklarını söyledi.

Üçlü Danışma Kurulunun katkılarıyla iş sağlığı ve güvenliği ile sendikal mevzuatın yenilenmesi gibi önemli yasal düzenlemeleri hayata geçirdiklerini dile getiren Çelik, 19. Fasılın açılmasıyla ilgili de sosyal tarafların katkılarını önemsediklerini vurguladı.

19. Fasılın açılış kriterinden ilkinin sendikal hak ve özgürlüklerde İLO ve AB normlarına tam uyumun sağlanması, ikincisinin ise mevzuata dair eylem planının oluşturulması olduğunu belirten Çelik, eylem planının oluşturulması konusunda bir sorunun bulunmadığını bildirdi

Bakan Çelik'in açılış konuşmasının ardından, toplantı basına kapalı devam etti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »