21 Temmuz 2018, Cumartesi

Uludere Davası'nda Yeni Gelişme

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Şırnakın Uludere İlçesinin Irak sınırında düzenlenen ve 34 kişinin öldüğü hava operasyonu soruşturmasında verilen görevsizlik kararına yapılan itirazı reddetti.

27 Haziran 2013 Perşembe 3:24
Uludere Davası'nda Yeni Gelişme
Başsavcılık gerekçesinde, "Yetkisizlik ve görevsizlik’ kararları ile düzenlenen iddianamelere karşı suçtan zarar gören vekillerinin, Başsavcılığımızca verilen görevsizlik kararına karşı itirazda bulunmaları hukuken mümkün değildir" dedi. Avukat Mehmet Emin Aktar, bu karara da itiraz edeceklerini söyledi.
Şırnak’ın Uludere İlçesi Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişiyle ilgili soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, görevsizlik kararı verip dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı’na göndermişti. Başsavcılığın verdiği görevsizlik kararına ailelerin avukatları itiraz etti. Avukatların itirazlarını değerlerin Başsavcılık, görevsizlik kararına itiraz edildiğini belirterek, kararında şöyle dedi:

"5271 Sayılı Yasa’da soruşturma sonucunda Cumhuriyet Başsavcılığı’nca verilen kararlardan sadece ’Kovuşturmaya yer olmadığına dair karara’ karşı suçtan zarar görenlerin itiraz hakkı düzenlenmiştir. Aynı kanunun 173’üncü maddesinde işin süre ve nereye itirazda bulunacağı düzenlenmiştir. Bunun dışında başsavcılıkça soruşturma sonucunda verilen ’yetkisizlik’ ve ’görevsizlik’ kararları ile düzenlenen iddianamelere karşı suçtan zarar gören vekillerinin, başsavcılığımızca verilen görevsizlik kararına karşı itirazda bulunmaları hukuken mümkün değildir."

Uludereli ailelerin avukatlarından Mehmet Emin Aktar, savcılığın böyle bir karar vermemesi için 10 sayfalık itiraz dilekçelerinde bazı örnekler verdiklerini ifade ederek, karara yeniden itiraz edeceklerini söyledi. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »