25 Haziran 2018, Pazartesi

Uluslararası Af Örgütü'nden BM'ye "ambargo" çağrısı

Uluslararası Af Örgütü, Birleşmiş Milletler'i hem İsrail hem de Filistin'e silah ambargosu uygulamaya ve sivillerin ölümleriyle ilgili soruşturma başlatmaya çağırdı.

12 Temmuz 2014 Cumartesi 22:16
Uluslararası Af Örgütü'nden BM'ye "ambargo" çağrısı
Uluslararası Af Örgütü'nden yapılan açıklamada, "BM yetkisiyle tüm tarafların ihlalleriyle ilgili uluslararası soruşturma başlatılmalıdır. Bu hem İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarını, hem de Filistinli silahlı gruplar tarafından İsrail'e atılan füze saldırılarını içermelidir. 8 Temmuz'dan bu yana Gazze'de 100'den fazla Filistinli öldürüldü, 600'den fazla kişi de yaralandı. İsrail'de ise füze saldırıları sonucu en az 20 kişi yaralandı" denildi.

Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther, "Uluslararası toplum daha önceki hatalarını tekrarlamamalıdır ve sessiz kalmamalıdır. BM'nin devreye girmesi gerekmektedir" ifadesini kullandı. 

BM'yi İsrail, Hamas ve Filistinli silahlı gruplara karşı acilen kapsamlı bir silah ambargosu uygulamaya çağıran Af Örgütü, ambargoyla daha fazla şiddetin ve insan hakları ihlalinin önüne geçilebileceğini bildirdi.

Zarif'ten saldırıların derhal durdurulması çağrısı


Bu arada, İran resmi haber ajansı IRNA’da yer alan habere göre, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD televizyon kanalı NBC'ye verdiği mülakatta, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırlara ilişkin, "ABD ve BM Güvenlik Konseyine üye diğer ülkelerin yasal ve ahlaki olarak İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarını durdurma sorumlukları var" dedi.

Hamas’ın İsrail’e roketlerle cevap vermesini kınayıp kınamadıkları sorusuna ise "Biz, kendini savunan bir halkı kınamayız" cevabını veren Zarif, "Gazze şeridindeki sivilleri tehlikeye atan girişimlerin, sivillerin gıda ve ilaç erişimini engelleyen sınırlamaların, bu halkı açlıkla karşı karşıya bırakmayı hedeflediğine inanıyoruz” diye konuştu.

Cevad Zarif röportajda, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını derhal durdurması çağrısı da yaptı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »