19 Temmuz 2018, Perşembe

Uluslararası örgüte ortak operasyon

Dominik Cumhuriyeti'nden Avrupa'ya insan kaçakçılığı yapan bir suç örgütünün Türkiye, Yunanistan ve İspanya'da düzenlenen operasyonlarda ortaya çıkarıldığı bildirildi.

11 Kasım 2013 Pazartesi 20:38
Uluslararası örgüte ortak operasyon
İspanya polisi ve jandarmasının verdiği bilgiye göre, AB'nin polis teşkilatı Europol ve adli birimi Eurojust'ın koordinatörlüğünde yürütülen ve ''Akropolis-Caronte'' adı verilen operasyon kapsamında Türkiye'de 16, Yunanistan'da 18 ve İspanya'da 39 kişi yakalandı. 

Suç örgütünün Dominik Cumhuriyeti'nden kaçak olarak Avrupa'ya gelmek isteyen insanları kandırıp, uyuşturucu ve fuhuş sektöründe kullandığı bildirildi. Senet imzalatılarak Dominik Cumhuriyeti'nden çıkarılan kişilerin Türkiye ve Yunanistan'a kaçak göçmen olarak getirildiği, bu ülkelerde sahte belgeler alanların İspanya'ya gönderildiği belirtildi.

Dominik'ten Yunanistana, Yunanistan'dan İspanya'ya Kadın Ticareti


İspanyol polis kaynakları, İstanbul'a getirilen Dominik Cumhuriyeti vatandaşlarına sahte evraklar sağlandığı ve karayolu ya da botlarla Meriç nehri üzerinden Yunanistan'a götürüldükleri bilgisini verdi. Kaçaklardan kadın olanların ilk olarak Atina'daki gece kulüplerinde çalıştırıldığı, daha sonra İspanya'ya getirilip fuhuşa zorlanmaya devam edildiği açıklandı. Suç örgütü üyelerinin zorla çalıştırdığı kadınlara cinsel tacizde bulunduğu da kaydedildi.

Konuyla ilgili olarak 3 ülkenin adli kurumları arasında işbirliği yapıldığı da duyuruldu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »