23 Mayıs 2018, Çarşamba

Umudun tükendiği anda "Yaşam"a tutunuyorlar

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri, Doğu Akdeniz'de insan kaçakçılığıyla mücadele için 7 gün 24 saat görev yapıyor.

9 Haziran 2015 Salı 12:32
Umudun tükendiği anda "Yaşam"a tutunuyorlar
MERSİN (AA) - Düzensiz göç olaylarının Doğu Akdeniz'e kayması sonrası geçen yıl Eylül ayından itibaren çoğunluğu Suriyeli birçok göçmen, Mersin'in Akdeniz, Tarsus ve Silifke ile Adana'nın Karataş ilçelerinden balıkçı tekneleriyle ulaştıkları ticari gemilere binerek İtalya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine gitme girişiminde bulundu. 
Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri, Hatay'ın Samandağ ilçesi Çevlik sahilinden Antalya'nın Kaş ilçesi sahiline kadar sorumluluk sahasında yürüttüğü yoğun çalışmalarda "düzensiz göç" olarak tanımladıkları kaçak göç girişimlerinin önemli oranda azalmasını sağladı. Ekipler, 2 bin 556 kişinin hayatını kurtararak ölümlü olayın meydana gelmesini önledi. 
"TCSG Yaşam" kurtarıyor
Sahil güvenlik ekipleri, arama kurtarma çalışmaları sırasında içinde kaçak göçmen olduğunu belirledikleri ticari gemileri, Mersin'de konuşlu sahil güvenlik gemisi "TCSG Yaşam", sahil güvenlik botları, helikopter ve uçaklarıyla izlemeye alıyor. Gemiler, üstün manevra kabiliyetine sahip "TCSG Yaşam" sayesinde durduruluyor. Gemiye çıkan bir tim sağlarken,  sağlık personeli de gemidekilerin ilk tedavisini yapıyor. 
"Akdeniz'de Güven Harekatı"
Geminin komutanı Yarbay Oğuz Bavbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düzensiz göç girişimlerinde organizatörlerin insan canını hiçe sayarak lastik şişme botlarla, ahşap balıkçı teknelerine taşıyabileceğinin çok üzerinde kişiyi bindirerek uluslararası sulardaki ticari gemilere götürmeye çalıştığını söyledi.
Bu tip olaylarda 30 yaş üzerinde, bakımsız ve eskimiş gemilerin tercih edildiğini anlatan Bavbek, bu nedenle çok ciddi hayati riskin oluştuğuna dikkati çekti.
Düzensiz göç girişimlerinin genellikle geceleri yapıldığını aktaran Bavbek, gece saatlerinde sahil güvenlikbotu seyir saatlerinin artırıldığını ifade etti.
Barbek, yoğun çalışmaların sürdüğünü bildirerek, "Denizlerimizde düzensiz göçmen faaliyetlerinin engellenmesi maksadıyla yoğun bir mücadele sürdüren Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından ülkemizin Doğu Akdeniz kıyılarını kapsayan 'Akdeniz'de Güven Harekatı' kapsamında ölümlü hiçbir olaya meydan verilmeksizin 2014 yılında 24 olayda bin 755, 2015 yılının 5 ayında ise 9 olayda 801 düzensiz göçmen sağ ve sağlıklı kurtarıldı" dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »