20 Ağustos 2018, Pazartesi

Üniversite sınavında LYS, YGS ayrımı kalkacak

YÖK Başkanı Saraç, akademik yıl açılış töreninde üniversiteye giriş sınavının değişeceğini açıklamıştı. İlk adım atıldı. Uygulama bu sene başlıyor. Yeni sistemde LYS, YGS ayrımı kalkıyor. Baraj puanı devam edecek. Sınavlar bir hafta sonunda tamamlanacak. İşte yeni üniversiteye giriş sisteminin ayrıntıları...

26 Eylül 2017 Salı 20: 2
Üniversite sınavında LYS, YGS ayrımı kalkacak
Üniversite sınavında değişiklik yapılıyor. YÖK Başkanı Yekta Saraç yeni akademik yıl açılışında yaptığı konuşmada yeni üniversiteye  giriş sistemine ilişkin bilgiler vermişti. YÖK yeni sistemin ayrıntılarını açıkladı. 

 YÖK'ten yapılan bilgilendirmeye göre, üniversite sınavında yapılacak değişiklikle YGS ve LYS ayrımı kalkacak.

 Öğrenciler, yükseköğretim programlarına sayısal, sözel, eşit ağırlık  ve dil puanları ile girecek. Toplam 4 puan türü olacak ve baraj puan uygulaması  yine devam edecek. Belli alanlarda, uygulanan başarı sıralaması şartı da  aranacak.

 Diğer önemli değişiklik ise puan türlerinde gerçekleşecek. Halen  uygulanan 18 puan türünde azaltmaya gidilecek. Bunlar, çok az sayıda adayın  girdiği dil puanı dışında, temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan  türleri olacak fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin  katkısı bulunacak. Yeni sistemde Türkçe ve matematik, bu sınavın merkezinde  olacak.

  Öte yandan, üniversite sınavında sorular, önceden olduğu gibi Milli  Eğitim müfredatından oluşacak.Sınavlar bir hafta sonu yapılacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »