18 Haziran 2018, Pazartesi

Ünlü baklavacı Nejat Güllü serbest bırakıldı!

FETÖ'nün iş dünyası yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında serbest bırakılmalarına yapılan itiraz mahkemece kabul edilen ve haklarında yakalama kararı çıkarılan 9 şüpheli arasında bulunan TUSKON Başkan Yardımcısı Rana Tezcan Açıkgöz tutuklandı. Hakkında yakalama kararı bulunan şüphelilerden Güllüoğlu baklavalarının sahibi Nejat Güllü'nün ise yaşı, sağlık problemleri, delil durumunun lehine değişme ihtimali ve daha önce FETÖ ile ilgili yaptığı ihbarlar göz önüne alınarak hakkındaki yakalama kararının kaldırılarak serbest bırakıldığı öğrenildi.

21 Eylül 2016 Çarşamba 20:23
Ünlü baklavacı Nejat Güllü serbest bırakıldı!
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Fetullahçı Terör  Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma  kapsamında serbest bırakılmalarına savcılıkça yapılan itiraz mahkemece kabul  edilen ve haklarında yakalama kararı çıkarılan 9 şüpheli arasında bulunan TUSKON  Başkan Yardımcısı Rana Tezcan Açıkgöz tutuklandı, Güllüoğlu baklavalarının sahibi  Nejat Güllü ise serbest bırakıldı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu  Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, serbest  bırakılmalarının ardından savcılıkça yapılan itiraz sonucu farklı mahkemelerce  haklarında yakalama kararı çıkarılan 9 iş insanıyla ilgili süreç devam ediyor.

Tutuklu sayısı 30'a çıktı

Yakalama kararı çıkarılan şüphelilerden TUSKON Başkan Yardımcısı Rana  Tezcan Açıkgöz'ün bugün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek nöbetçi  İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği'ne götürüldüğü ve burada hakkındaki yakalama  kararı yüzüne okunarak tutuklandığı öğrenildi.

Şüphelilerden Güllüoğlu baklavalarının sahiplerinden Nejat Güllü'nün  ise, iş yerinde gözaltına alındığı ve akşama doğru getirildiği nöbetçi İstanbul  10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından, yaşı, sağlık problemleri, delil durumunun  lehine değişme ihtimali ve daha önce FETÖ ile ilgili yaptığı ihbarlar göz önüne  alınarak hakkındaki yakalama kararının kaldırılarak serbest bırakıldığı  öğrenildi. Güllü hakkında ayrıca yurt dışına çıkış yasağı konulduğu belirtildi.

Yakalaması olan şüphelilerden Cahit Durmaz ve Özlem Rukiye Kartal  Üçüncü, bir süre önce tutuklanmıştı. Açıkgöz'ün de bugün tutuklanmasıyla birlikte  hakkında yakalama kararı çıkarılan 9 şüpheliden 3'ü tutuklanmış oldu. 5  şüphelinin aranmasına ise devam ediliyor.

Soruşturma kapsamında toplam 30 şüpheli, tutuklu bulunuyor.

SÜREÇ

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından örgütün iş dünyası  yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, örgütle bağlantısı  bulunduğu tespit edilen TUSKON'a yönelik operasyonda 196 kişi hakkında gözaltı  kararı verilmiş, gözaltına alınan aralarında Ömer Faruk Kavurmacı, Faruk Güllü,  Nejat Güllü, Rena Tezcan Açıkgöz'ün de bulunduğu 65 şüpheli tutuklanmaları  talebiyle hakimliğe sevk edilmişti.

Mustafa Şevki Kavurmacı'nın da içinde yer aldığı 17 şüpheli savcılıkça  serbest bırakılmıştı. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, 65 şüpheliden Ömer Faruk  Kavurmacı ve Faruk Güllü'nün de bulunduğu 27'sinin silahlı terör örgütüne üye  olmak suçundan tutuklanmasına karar vermişti. Hakimlik, Nejat Güllü ve Açıkgöz'ün  de içinde bulunduğu 38 kişiyi adli kontrol hükümleri uygulayarak serbest  bırakmıştı.

Soruşturmayı yürüten savcılık, bu şüphelilerin serbest bırakılmasına  itiraz ederek, şüpheliler hakkında ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs  etmek'' ve ''Silahlı terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklamaya yönelik  yakalama kararı çıkarılmasını talep etmişti.

Bu talebi değerlendiren nöbetçi İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği 3,  İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği 4 ve İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği ise 2  şüpheli hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti.  Hakimlikler, diğer 29 şüpheli hakkında tutuklanmaya yönelik yakalama kararı  talebini ise reddetmişti.

Soruşturma kapsamında ayrıca, haklarında gözaltı kararı verilen ancak  adreslerinde bulunmayan, TUSKON Başkanı Rızanur Meral'in de aralarında bulunduğu  114 şüpheli hakkında ise tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »