Ünlü tarihçi Halil İnalcık kabri başında anıldı

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Fatih Camisi haziresinde İnalcık'ın ilmine, kişiliğine, mirasına yakışır bir yerde defnetme imkanı olduğunu belirterek, "İnşallah burada Osmanlı tarihinin çok kıymetli şahsiyetleri ile beraber, Halil İnalcık hocamız ebediyete kadar istirahat edecek." dedi.

25 Temmuz 2017 Salı 19:24
Ünlü tarihçi Halil İnalcık kabri başında anıldı
'Tarihçilerin Kutbu' olarak bilinen ve geçtiğimiz yıl vefat eden Halil  İnalcık için, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yapımına başlanan  'Ulema kabri' tamamlandı.

Fatih Camisi haziresinde İnalcık'ın kabri başında düzenlenen törene,  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul  Valisi Vasip Şahin, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İnalcık'ın  kızı Günhan İnalcık, talebeleri, bazı yazar ve sanatçılar katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın  burada yaptığı konuşmada, Halil İnalcık’a rahmet dileğinde bulunarak, kendisinin  sadece Türk tarihçiliğinin değil, aynı zamanda hukuk ve siyasi tarihçiliğin de  abide şahsiyeti olduğunu belirtti.

"Büyük bir ilim çınarı olarak, yıllarca okuduk"

Kalın, İnalcık’ın geride bıraktığı eserlerin yollarını aydınlatmaya  devam edeceğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Ben de tarih okumuş  birisi olarak, Halil İnalcık’ı ilk okumaya başladığım zaman eserlerinin derinliği  karşısında büyük heyecan duymuş bir gençtim. Eserlerini daha 1940’lı yıllardan  itibaren yayınlamaya başlamış büyük bir ilim çınarı olarak, yıllarca okuduk ve  okumaya devam ettik. Kendisi sadece Osmanlı, Türk tarihini araştırmakla kalmadı,  aynı zamanda Türk ve Osmanlı tarihinin dünya tarihi arasındaki yerini çok muhkem  bir şekilde ortaya koyan bir ilim adamıydı. Sık sık, Osmanlı tarihini anlamadan  dünya tarihini anlayamayacağımızı söylerdi. Aynı zamanda çok farklı bilim  dallarından istifade ederek tarihçilik yapan bir ilim adamıydı. Yeri gelirdi  vesikaları kullanırdı, yeri gelirdi şiiri kullanırdı, yeri gelirdi şehir  antropolojisini, arkeolojiyi, siyaset bilimini kullanırdı. Bu yönüyle de örnek  olmuş bir ilim adamıydı. Onlarca talebe yetiştirdi. Onlar da sadaka-i cariye  olarak bundan sonra ona bir dua vesilesi olmaya devam edecektir."

İnalcık'ın naaşının buraya defnedilmesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  talimat ve ve himayeleri çerçevesinde olduğunu dile getiren Kalın, "Emeği  geçenler çok güzel bir eser ortaya koydular. Burada, Fatih Camisi haziresinde  hocanın ilmine, kişiliğine, mirasına yakışır bir yerde defnetme imkanı oldu.  İnşallah burada Osmanlı tarihinin çok kıymetli şahsiyetleri ile beraber, Halil  İnalcık hocamız ebediyete kadar istirahat edecek. Biz de her vesile ile gelip  dualarımızı kendisine ileteceğiz, buradan ve başka yerlerden. Cenab-ı Hak rahmet  eylesin ve eserlerinden istifade etmeyi hepimize nasip etsin." diye konuştu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise yaptığı konuşmada, Halil İnalcık’ın  kabrinin yapımında katkı vererek, hatırasına hizmet etme şerefine nail  olduklarını söyledi.

Şahin, 1998 yılında Kızılcahamam Kaymakamlığı yaptığı sırada İnalcık’ı  tanıma fırsatı bulduğunu ifade ederek, “O zamanlar da yaşlı sayılabilecek bir  durumdaydı ve hastaydı ama tarihi merak duygusunun peşinde koşturuyordu.  Kızılcahamam’a gelme sebebi Osmanlı Ordusu’nun seferlere nasıl çıktığı ve  lojistiğini nasıl sağladığı üzerine bir araştırma konusuydu. ‘Tarihçiliğimizin  geleceğini nasıl görüyorsunuz?’ dediğimde, ‘Çok umutluyum’ dedi.” diye konuştu.

Her geçen gün daha çok onur veriyor onun kızı olmak"

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Yılmaz ise kabrin Fatih haziresine  ve döneme uygun olmasına büyük özen gösterildiğini söyledi.

Kabrin inşa edilirken Osmanlı tarihçisi ve hukukçu Ahmet Cevdet  Paşa'nın kabrinin örnek olarak alındığını bildiren Yılmaz, "Halil İnalcık,  Osmanlı tarihçiliğinin yazılmasında sadece Türkiye'de değil, dünyada da bakış  açısını değiştiren son derece değerli bir ilim adamıdır." dedi.

Halil İnalcık’ın kızı Günhan İnalcık ise babasının kabri başına gelen  herkese teşekkür ederek, “Çok kısa sürede muhteşem bir kabir olmuş her yönüyle,  bu da beni ayrıca çok mutlu ediyor ve her geçen gün daha çok onur veriyor onun  kızı olmak. Babamla 70 sene yaşadım, hala varlığı devam ediyor. Çok gururluyum.”  ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından İnalcık'ın kabri başında Kur'an-ı Kerim  okunurken, Fatih Camisi'nde de mevlid-i şerif merasimi icra edildi.

Halil İnalcık'ın "Ulema Kabri" projesi, Nakkaş Semih İrteş tarafından  hazırlandı ve ayak taşındaki tezyinatı klasik dönem Rumi motiflerle yapıldı.  Kabrin tarih kitâbesinin projesi Hattat Sabri Mandıracı tarafından hazırlandı.  Tarih kitâbesini ise Murat Bardakçı yazdı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »