Ünlü vali tutuklandı!

POLSAN'a ait tesisi, FETÖ/PDY'ye bağlı derneğe usulsüz şekilde kiraladıkları iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen, dönemin POLSAN Yönetim Kurulu'nda bulunan merkez valisi ve 4 eski emniyet müdürü tutuklandı

22 Mayıs 2016 Pazar 10:17
Ünlü vali tutuklandı!
İzmir'deki Polis Bakım ve Yardım Sandığına (POLSAN) ait  tesisi, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) bağlı  derneğe usulsüz şekilde kiraladıkları iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında  adliyeye sevk edilen, dönemin POLSAN Yönetim Kurulu üyeleri olan merkez valisi ve  dört eski emniyet müdürü tutuklandı.

Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosundan Sorumlu İzmir Cumhuriyet  Başsavcı Vekili Okan Bato'nun talimatıyla "POLSAN bünyesindeki binanın,  FETÖ/PDY'nin stratejisi ve amaçları doğrultusunda hareket ettiğine dair ciddi  bulgulara ulaşılan İzmir Kültürlerarası Diyalog Merkezi Derneğine (İZDİM) usulsüz  kiralandığı ve örgüte haksız kazanç sağlandığı" iddialarına ilişkin soruşturma  kapsamında İzmir, Ankara, İstanbul ve Denizli'de gözaltına alınarak adliyeye sevk  edilen Merkez Valisi Ahmet Pek, dönemin Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa  Çankal ile eski emniyet müdürleri Hüseyin Başak, Hüseyin Putur ve Feridun Taşçı  çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Olayla ilgili olarak 2 kişinin de arandığını öğrenildi.

- Operasyon

"POLSAN bünyesindeki binanın, FETÖ/PDY'nin stratejisi ve amaçları  doğrultusunda hareket ettiğine dair ciddi bulgulara ulaşılan İzmir Kültürlerarası  Diyalog Merkezi Derneğine (İZDİM), örgüte haksız kazanç sağlamak amacıyla usulsüz  kiralandığı" iddiaları üzerine 31 Mart'ta operasyon başlatılmış, eski POLSAN  Yönetim Kurulu Başkan Vekili, emekli Emniyet Müdürü Oğuz Karakuş'un da aralarında  bulunduğu 13 kişi gözaltına alınmıştı.

"FETÖ/PDY üyesi ve yöneticisi olmak, örgütsel faaliyet yürütmek, terör  örgütünün liderini övmek ve propagandasını yapmak, 17-25 Aralık darbe girişimini  desteklemek, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya yönelik faaliyet  yürütmek, delilleri karartmak, usulsüzlük yapmak" gibi suçlamalarla adliyeye sevk  edilen zanlılardan, Oğuz Karakuş'un da aralarında bulunduğu 7'si  tutuklanmıştı.

- İZDİM'E YÖNELİK İDDİALAR

Merkez Valisi Ahmet Pek'in Polis Bakım ve Yardım Sandığı Yönetim  Kurulu Başkanlığı döneminde binanın değerinin altında ve usulüne aykırı İZDİM'e  kiralandığı, derneğin FETÖ'nün uluslararası düzeyde faaliyet gösteren bir kurumu  olduğu, geniş kesimlere hitap ederek hoşgörü vurgusu altında sempati topladığı ve  böylelikle örgütün faaliyetlerini perdelediği, merkezde alenen örgüt propagandası  yapıldığı, binanın mesken gibi gösterilerek otel olarak işletildiği, Meryem Ana  Evi ve Selçuk ilçesini ziyaretine gelen ABD'den üst düzey kişiler ve yakınlarının  burada konaklatıldığı ileri sürülmüştü.

AHMET PEK KİMDİR?

1983-1985 yılları arasında İtalya'nın Napoli Başkonsolosluğunda güvenlik ataşesi olarak görevlendirildi. Yurtdışı görevi dönüşünde 1985-1988 yılları arasında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğünde çalıştı. 1988 -1993 yılları arasında Polis Kolejinde Şube Müdür Vekilliği görevini yürüttü. 1993 -1995 yılları arasında Niğde İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Asayiş Şube Müdürü olarak görev aldı. 1995–2001 yılları arasında İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde sırasıyla; Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü, Bölge Trafik Şube Müdürlüğü, Eyüp İlçe Emniyet Müdürlüğü, Personel Şube Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü ve asayişten sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcılığı görevlerini gerçekleştirdi.

2001 yılında 1 yıl süreyle Ağrı İl Emniyet Müdür Vekilliği görevini yürüttü. 2002–2003 yılları arasında Yozgat Polis Okulu Müdürlüğü yaptı. 2003 -2005 yılları arasında Emniyet Genel Müdürlüğü eğitim Dairesi Başkanı, 2005–2011 yılları arasında ise Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı olarak görev yaptı. 21 Şubat 2011 tarihinde Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nde görev yaptığı bu süreçte, dünyanın birçok ülkesinde konferans, seminer ve toplantılara katıldı.Ak Parti hükümeti tarafından çalıştığı dönem içerisinde çok sayıda maaş taltifi ve takdirname ile ödüllendirildi. 16.02.2014 tarihinde Resmi gazete'de yayımlanan kararname ile merkeze alındı.

"SELAM TEVHİD'DE KUMPAS" SORUŞTURMASINDA DA TUTUKLANMIŞTI

"Selam Tevhid'de kumpas" soruşturması kapsamında geçen Şubat ayında tutuklanan Pek, aynı soruşturma kapsamında bir süre önce tahliye edilmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »