Uşak'ta dilek feneri yasaklandı

Orman yangınları sebebi ile Uşak'ta dilek feneri yasaklandı.

30 Mayıs 2014 Cuma 21: 8
Uşak'ta dilek feneri yasaklandı
Uşak Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu, Vali Seddar Yavuz başkanlığında toplandı. Komisyon kararı ile orman yangını çıkarma riski bulunan dilek fenerlerinin kullanımı yasakladı.

Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Valilik toplantı salonunda biraraya geldi. İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fuat Kömürcü, Vali Yardımcısı Mesut Taner Genç, İl Emniyet Müdürü Ogün Toprak, Orman İşletme Müdürü Mehmet Çelik, Belediye Başkan Yardımcısı Kudret Aydın ve komisyon üyesi kurum müdürleri toplantıya katıldı.

Ormanlık alanlara 500 metre mesafede havai fişek atılmasına izin verilmediğini söyleyen Vali Seddar Yavuz, "Komisyon kararı ile insanların eğlence amacı ile kullandığı dilek feneri adıyla bilinen havada kilometrelerce yol alabilen ve düştüğü yerde yanmaya devam ederek yangın çıkarma riski bulunan bu ürünlerin satışını ve kullanımını yasaklıyoruz.

Ormanlık alanlarımızın korunması konusunda aldığımız bu kararlara halkımızın kesinlikle uyacağından eminim. Akciğerlerimiz olarak tabir ettiğimiz ormanların zarar görmesi sadece bizim açımızdan değil, yabani yaşam açısından da önem arz etmektedir. Uşaklı vatandaşlarımızın ormanların korunması ve orman yangını ile mücadele konusunda hassas davranmalarını rica ediyorum" dedi.

SON ON YILDA 587.78 HEKTAR KÜL OLDU


Kentte son on yılda 293 orman yangının meydana gediğini ifade eden Vali Yavuz, "Uşak'ın yüzde 40'ı ormanlık alan olması sebebi ile irili ufaklı birçok yangın çıkmıştır. 2013 yılında 52 orman yangınında 40.78 hektar alan zarar gördü. Son on yılda ilimizde 293 orman yangını meydana gelmiş, 587.78 hektar alan zarar görmüştür. Yıllık ortalama 29 yangın çıkmakta.

Ortalama 58.7 hektar alan zarar görmektedir. Orman yangınlarının büyük miktarlarda maddi ve manevi kayıplara yol açtığını ortadadır. Orman yangınları ile mücadelede öncelikle vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi ve duyarlılığının artırılması gerekir" dedi.

İnsan unsurlu, ihmal ve tedbirsizlikten kaynaklanan orman yangınlarının önüne geçmeyi hedeflediklerini sözlerine ekleyen Vali Yavuz, "Orman yangınlarının önlenmesi konusunda köylerimizde çeşitli eğitim çalışmaları yapacağız. Ayrıca anız yangınlarıyla etkili bir şekilde mücadele etme konusunda da kararlıyız. Kanun, anız yakma eylemini suç olarak tanımlamış ve yasaklamıştır.

Bu sebeple ekolojik dengeyi bozacak bu girişimden vazgeçmemiz, anız yakma girişiminde bulunanları uyarmamız ve hiç çekinmeden güvenlik güçlerimize haber vermemiz vatandaşlık görevidir. Vatandaşlarımızı bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyorum" diye konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »