Uzman çavuş kendini vurdu, ortalık karıştı!

Batman’da kaçak kullanım nedeniyle elektrikleri kesilen bir grup vatandaşın protestosuna asker müdahale etti. Grubu dağıtmak isteyen bir uzman çavuş, silahının kazara ateş alması sonucu yaralandı.

12 Temmuz 2016 Salı 19:43
Uzman çavuş kendini vurdu, ortalık karıştı!
Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Batman ve Siirt'e elektrik enerjisi sağlayan Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) yetkilileri, Batman'ın Kozluk İlçesi'nde kaçak kullanımın yüzde 92 oranlarında olduğunu gerekçe göstererek, pazar günü sayaçların ev dışına alınması için çalışma yaptı. Ancak belde sakinleri bu uygulamaya izin vermeyeceklerini belirterek, DEDAŞ görevlilerini ev ve işyerlerine girmesine izin vermedi. Bunun üzerine DEDAŞ görevlileri, jandarmadan yardım isteyerek, mahalle muhtarları ve DEDAŞ görevlileri arasında bir görüşme yapıldı. Ancak bu görüşmede sayaçların dışarıya alınmasına belde sakinlerinin izin vermeyeceği kanaati üzerine jandarma, bu görüşmedeki konuşmaları bir tutanakla resmileştirdi. DEDAŞ yetkilileri de bunun üzerine pazar günü Bekirhan Beldesi'ninin elektriklerini kesti.

1 UZMAN ÇAVUŞ YARALANDI

Pazar gününden beri elektriklerin verilmediği Bekirhan Beldesi'nde bugün, kesintileri protesto etmek isteyen bir grup, karayolunu ulaşıma kapattı. Ancak olay yerine gelen jandarma ekipleri bu eyleme izin vermeyince kısa süreli bir arbede yaşandı. Arbede sırasında, ismi öğrenilemeyen bir uzman çavuş, silahının kazara ateş alması üzerine ayağından yaralandı. Yaralı asker, ambulansla hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Beldede güvenlik güçlerine karşı direnen çok sayıda kişi de gözaltına alındı.

"BELDEDE, 40'A YAKIN DİYALİZ VE ASTIM HASTASI VAR"

Bekirhan Belde Belediyesi'nin Bağımsız Başkanı Zeki Demir, 5 mahalleden oluşan ve 3 bin nüfuslu beldedeki 700 abonenin Pazar günü elektriğinin kesildiğini belirterek, ilçede yaşayan 40'a yakın diyaliz ve astım hastasının zor durumda kaldığını söyledi. DEDAŞ'ın yeni uygulamasının gerginliğe yolaçtığını ifade eden Demir, "Beldemizde 40 civarında astım ve diyaliz hastası var. Bu hastalar gölgede 45, dışarda 50 dereceyi bulan sıcakta nefes almakta zorlanıyor. Bu hastaların başına bir şey gelirse sorumluusu kim olacak? Kendimizi unuttuk, hastaları düşünüyoruz. Esnaflar elektrik kesintileri yüzünden soğutucularda malzeme tutamıyor" dedi.

"3 GÜNDE 1000 BİN LİRA ZARARIM OLDU

20 yıldan beri beldede market işletmeciliği yapan Bilgin, DEDAŞ'ın elektrik kesintileri yüzünden 2 günlük zararının 1000 lirayı geçtiğini, soğutucuda tuttuğu dondurma ve çikolata gidi gıdda maddelerinin eridiğini belirterek, "DEDAŞ'ın sorumsuzluğundan marketimdeki yiyecek ve içeceklerin bir bölümü tamamen bozuldu. Yıllardır esnaflık yapıyorum, ilk kez başımıza böyle bir şey geldiö diye konuştu. Beldedeki 100'e yakın esnafın Pazar gününden bu yana kepenk açmadığını ifade eden muhtar Mustafa Bilgin ise; “Beldede hayat durma noktasına geldi. Yaz sıcağında bizi karanlıkta bırakan DEDAŞ'ın bu haksız uygulaması bizi bezdirdi. Belde'de olacaklardan sorumlu değiliz. İlgilileri uyardık. Ancak üç gündür elektrik sorunumuzu çözecek yetkili kimse çıkmadı" şeklinde konuştu.

DEDAŞ: YÜZDE 92 ORANINDA KAÇAK KULLANIM VAR

DEDAŞ yetkilileri de, enerji verdikleri ve kaçak kullanımının yüksek olduğu yerleşim merkezlerinde, sayaçların dışarıya alınması kararı aldıklarını, bir çok şehirde bunu tamamladıklarını söyledi. Bekirhan Beldesi'nde kaçak kullanımın yüzde 92 oranında olduğunu, daha önce beldedeki mahalle muhtarları, mahale sakinlerine ilettiklerini belirten aynı yetkili, Bekirhan Beldesi'nde de bu uygulamaya geçtiklerini, buna izin vermeyen mahalle sakinlerinin tepkisi üzerine olayların büyüdüğünü söyledi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »