23 Mayıs 2018, Çarşamba

Uzman soyu tükenen kuşu öldürdü

Eşine çok az rastlanan ‘bıyıklı yalı çapkını’nı yakalayan ABDli uzman, fotoğrafını çektikten sonra ek çalışma için telef etmesi, hayvan severleri ayağa kaldırdı.

13 Ekim 2015 Salı 21:57
Uzman soyu tükenen kuşu öldürdü
Amerikan Doğa Tarihi Müzesinin Pasifik Programı sorumlusu Chris Filardi, Pasifik Okyanusu’nun güneyindeki Solomon Adaları’nda çok nadir görüldüğü için “hayalet kuş” olarak adlandırılan ‘bıyıklı yalı çapkını’nı yakaladı.

Nesli tükenmekte olan kuşun fotoğrafını çeken Filardi ek çalışmalar için kuşu öldürüp muhafaza altına aldı. Bilim çevrelerinde ‘gereksiz bir katletme’ olarak değerlendirilen Filardi’nin bu davranışı büyük tepki topladı.

Ancak Filardi hayvanın nadir olmadığını sadece kuş hakkındaki gözlem ve bilgilerinin eksik olduğunu söyleyerek kendisini savundu.

Hızla yok oluyor

Coloroda Üniversitesi Ekoloji ve Evrimsel biyoloji bölümü emekli öğretim üyesi profesör Marc Bekoff ise kuşun öldürülmesini “dehşet verici” olarak değerlendiriyor. “Bilim için diğer hayvanları öldürmeye ne zaman son vereceğiz?” sorusunu soran Bekoff, “koruma veya eğitim adına öldürmeye bir an önce son verilmelidir. Bu yanlıştır. Gelecek araştırmalar ve çocuklar için dehşet verici bir emsal oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Papua Yeni Gine ve Solomon Adaları’ndan yaşayan endemik bir tür olan ‘hayalet kuş’un doğada sadece 250 ila bin arasında kaldığı tahmin ediliyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »