23 Temmuz 2018, Pazartesi

Vali Güvenç'ten benzin istasyonu saldırısı açıklaması

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 2011 yılında bir petrol istasyonunda iki kardeşi kardeşi öldüren terör örgütü üyelerine yardım ve yataklık yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 6 kişiden 5'i tutuklandı.

28 Haziran 2013 Cuma 23:36
Vali Güvenç'ten benzin istasyonu saldırısı açıklaması
Şanlıurfa Valisi Celalattin Güvenç, düzenlediği basın toplantısında, Suruç'ta 2011'de  iki kardeşin hayatını kaybettiği silahlı saldırının gerçekleştiği tarihte kendisinin ve Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu'nun Şanlıurfa'da görev yapmadığını anımsattı.

Olayın aydınlatılması için kendilerinden önce başlatılan çalışmalara kente atandıktan sonra büyük destek verdiklerini belirten Güvenç, 2 yıl süren çalışmalarda MOBESE kayıtlarının incelendiğini, teknik takip ve adli dinleme yapıldığını ve ekiplerin olayı çözerek adli makamlara intikal ettirdiğini dile getirdi.

"Saldırıyı, PKK terör örgütünün dağ kadrosundan bazı kişilerin gerçekleştirdiği belirlendi" diyen Güvenç, şöyle devam etti:

"PKK dağ kadrosundan Fergül Elmascan. Suruç nüfusuna kayıtlı. 2003 yılında terör örgütüne katıldığı değerlendiriliyor. İkinci şahıs, Timur Ak. Suruç nüfusuna kayıtlı. Terör örgütünün dağ kadrosunda. Üçüncü şahıs ise İshak Saydut. Mardin nüfusuna kayıtlı. Bu kişilerin terör örgütleri mensupları oldukları ortaya çıkarılmıştır."

- Suriye'den gelmişler

Güvenç, terör örgütü üyelerinin Suriye'nin Kobani kasabasından Suruç'a geldiklerinin belirlendiğini söyledi. Üç terör örgütü üyesine,  toplam 6 kişinin yardım ve yataklık ettiğinin tespit edildiğini ifade eden Güvenç, şunları anlattı:

"Bunların Kobani kasabasından Suruç'a getirildiği, Suruç'ta belirli ikametlerde barındırıldığı, bu eylemlerde bunlara yol gösterildiği, rehberlik edildiği tespit edilmiştir. Bu 6 şahıstan 5 tanesi dün çıkarıldığı adli makamlarca tutuklandı. Biri de denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakılmış, 3 terör örgütü mensubu için arama kararı çıkarılmıştır. Bu kişilerin halen terör örgütü kadrolarında olup yurt dışında, muhtemelen Suriye'de faaliyetlerine devam ettiğini değerlendirmekteyiz."

Vali Güvenç, olayın aydınlatılmasından büyük mutluluk duyduğunu aktararak, bu tür olayların bir daha yaşanmaması ümit ettiklerini söyledi. Hiçbir suçun, cezasız kalmayacağını söyleyen Güvenç, çalışmalarda emeği geçen görevlilere teşekkür etti. 

Basın toplantısı sırasında Vali Güvenç'e, İl Emniyet Müdürü Likoğlu ve İl Jandarma Komutanı Albay Emin Dursun da eşlik etti.

- Özel ekip

Silahlı saldırı olayının aydınlatılması için ilçede, Kayseri'deki kayıp çocuklar cinayetini çözen özel ekip görevlendirilmiş, başında Emniyet Amiri Ertuğrul Güler'in olduğu 4 kişilik ekip, 1,5 yıl boyunca ilçede görev yapmıştı. 

Suruç'ta 10 Ağustos 2011'de bir petrol istasyonuna düzenlenen silahlı saldırıda, istasyon sahiplerinden Bilal ve Deyyan Çelikten kardeşler hayatını kaybetmişti. Aynı tarihlerde ilçedeki polis lojmanı ve AK Parti ilçe yönetiminde bulunan bir kişinin evine silahlı saldırı gerçekleşmiş, olaylarda ölen ya da yaralanan olmamıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »