19 Temmuz 2018, Perşembe

Ve savaş bitiyor! İlk fotoğraflar geldi

Irak ordu birlikleri, terör örgütü IŞİD'in elindeki Havice'nin dış mahallelerine girdi. Yüzlerce tank ilçe merkezine ilerliyor. Kerkük'ün batısındaki ilçeden kaçmayı başaran yüzlerce sivil, güvenli bölgeye götürülüyor.

4 Ekim 2017 Çarşamba 17:16
Ve savaş bitiyor! İlk fotoğraflar geldi
Terör örgütü IŞİD, Irak topraklarından resmen siliniyor. Irak ordusu, Kerkük'ün batısındaki Havice'nin dış mahallelerine girdi. Teröristlere son darbeyi vuracak saldırı, bu sabah başladı. Öğle saatlerinde Havice'nin batısına ulaşan ordu birlikleri, tanklarla ilerliyor.

Reuters haber ajansı, Havice'den ilk fotoğrafları servis etti. Simsiyah bir dumanın gökyüzüne yükseldiği kenar mahalleler ayrıca top atışlarıyla dövülüyor. Fotoğraflarda yüzlerce tank dikkat çekiyor.

Ordu birliklerinin yanı sıra İran destekli Şii milisler Haşdi Şabi güçleri de cephede.

Çatışma bölgesinden kaçmayı başaran yüzlerce sivil de bugün öğle saatlerinde askerlerin bulunduğu noktaya ulaştı. Siviller arasında çok sayıda kadın ve çocuk bulunuyor.

21 Eylül'de başlayan operasyon, yaklaşık iki haftada tamamlanmış olacak. Irak ordusu, dün Havice'ye çok yaklaştıklarını duyurmuştu.

Ordu birliklerinin geçen yıl 17 Ekim'de başlattığı harekât bu yıl 9 Temmuz'da sona ermiş ve teröristlerin elindeki en büyük kent Musul kurtarılmıştı. Musul'un batısındaki Türkmen kenti Telafer ise Ağustos'ta geri alınmıştı.

Haziran 2014'te Musul'daki El Nuri Camii'nde hilafet ilan eden katil sürüsü, Irak ve Suriye'deki topraklarının yaklaşık yüzde 80'ini kaybetmiş durumda.

Havice'nin kurtarılmasıyla teröristlerin kontrolünde yalnızca Suriye sınırındaki El Kaim ve çevresi kalmış oldu. Binlerce militanı öldürülen örgütün yıl sonuna kadar tamamen kökünün kazınacağı tahmin ediliyor.

Suriye'de de kökü kazınıyor

Suriye'de başkent ilan ettiği Rakka'da aylardır kuşatma altında tutulan terör örgütü, kenti yitirmek üzere. Irak sınırına yakın Deyr ez Zor'un da birkaç gün içinde tamamen geri alınması bekleniyor.

Rusya, Eylül ayı içerisinde Suriye'de IŞİD'in kontrolünde yalnızca 27 bin kilometrekarelik bir alan kaldığını duyurmuştu.

Üç yılı aşkın süredir yüzünü kimsenin görmediği IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'ye ait yeni ses kaydı geçen hafta yayınlandı. Bağdadi, kayıtta militanlarından Batılı ülkelere daha fazla saldırı düzenlemelerini istiyor.

5 kıta, 30'u aşkın ülke

IŞİD, Mayıs ayından bu yana İspanya, İngiltere, Fransa, Filipinler, Endonezya ve İran gibi ülkelerde saldırı düzenledi. Bugüne kadar 30'dan fazla ülkeyi hedef alan ve sayıları 200'ü bulan saldırıların bazıları doğrudan örgüte üye teröristler tarafından yapıldı, bazılarında ise yerel militanlar kullanıldı.

Amerikan CNN International'ın Şubat ayında yaptığı derlemeye göre, beş kıtayı kana bulayan saldırılarda 2 binden fazla insan öldü. Irak ve Suriye'deki savaşta ölenlerin sayısı ise tam bilinmiyor. Örgütün katlettiği sivil veya askerlerin on binlerce olduğu tahmin ediliyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »