18 Haziran 2018, Pazartesi

Ve Türkiye o listeden çıkarıldı!

Maliye Bakanı Şimşek "Türkiye'nin 2010 yılından beri yer almakta olduğu FATF kamuoyu listesinden (gri liste) tamamen çıkartılmasına karar verilmiştir" dedi.

25 Ekim 2014 Cumartesi 1:42
Ve Türkiye o listeden çıkarıldı!
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin, 2010'dan beri  yer almakta olduğu Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) kamuoyu listesinden (gri liste) tamamen çıkartılmasına karar verildiğini bildirdi.

Şimşek, yaptığı açıklamada, FATF tavsiyelerinin tamamına uyum  sağlanması kapsamında kaydedilen gelişmelere dair, Türkiye'nin, 15. Takip Raporu  görüşülerek FATF 3. Tur Değerlendirmesi takip sürecinden tamamen çıkarılmasına  karar verildiğini belirtti.

Tüm engelleme çabalarına, spekülasyon ve menfi propagandalara rağmen  Türkiye'nin güçlü bir siyasi irade ortaya koyduğunu belirten Şimşek, FATF  tarafından bu çabaların takdir edildiğini söyledi.
Şimşek, Türkiye'nin uluslararası finansal sistemdeki  öngörülebilirliğinin pekiştiğinin de altını çizdi.

IŞİD'e karşı ortak mücadele

Şimşek, FATF'ın, IŞİD'in eylemlerinin finansman kaynaklarının tespit  edilmesi, bunlara yönelik önlem önerileri geliştirmesi konusunda çalışmalar  yapılması kararı aldığını da belirterek, bu hususta bir başkanlık açıklaması  yayınlanmasına da karar verildiğini kaydetti.

FATF Başkanı'nın Türk delegasyonu ile ikili temasta bulunarak IŞİD  kapsamında yapılacak çalışmalar açısından Türkiye'nin kilit bir öneme sahip  olduğunu söylediğini ifade eden Şimşek, "Bu gelişmelere paralel olarak ABD  delegasyonu tarafından, ABD ve Türkiye tarafından eş başkanlığı yürütülecek  'IŞİD'in Finansman Kaynakları' konulu bir tipoloji çalışması yapılması önerisinde  bulunulmuştur. Konu, Dışişleri Bakanlığımız ile koordineli bir şekilde  değerlendirilerek Başbakanlık makamı da bilgilendirilmiş ve bahsi geçen  çalışmalara ülkemiz tarafından katılım sağlanacağı yönünde pozisyon alınmıştır"  diye konuştu.

Şimşek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"FATF Başkanı delegasyonumuz ile ikili temasında, ayrıca Türkiye'nin  G-20 Eş Başkanlığı döneminde FATF ile G-20'nin özellikle yolsuzluk konusundaki  işbirliğinin geliştirilmesi hususunda birtakım düşüncelerinin bulunduğunu, bu  hususları bilahare delegasyonumuzun dikkatine getirmek istediğini ve ülkemizin  G-20 Eş Başkanlığı süresince yolsuzluk konusunda aktif katkılarımızı  beklediklerini belirtmiştir."
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »