Venezuela bir yıl sonra yine karıştı

Venezuela'da 40'dan fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan hükümet karşıtı gösterilerin birinci yıldönümünde eylemler düzenlendi. San Cristobal kentinde protestocularla polis arasında çatışma yaşandı. Çatışmada yaralananlar oldu.

13 Şubat 2015 Cuma 19:11
Venezuela bir yıl sonra yine karıştı
Geçtiğimiz yıl düzenlenen gösterilerin merkezi konumundaki, Kolombiya sınırında bulunan San Cristobal'da çevik kuvvet, göstericilerle çatışmaya girdi. Polis çatışma sırasında plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanırken, göstericiler de polise taş attı.

Kentte bazı göstericilerin yüzlerini kapattığı gözlenirken, San Cristobal Belediye Başkanı Patricia Gutierrez, çatışmada en az beş kişinin yaralandığını açıkladı. Venezuela'nın diğer kentlerinde düzenlenen gösterilerin büyük bölümü ise olaysız geçti.

Ülkede muhalefet liderleri, geçen yıl şubat ayında destekçilerine sokaklara dökülmeleri yönünde çağrıda bulunmuş, bu çağrı, Venezuela'da hem hükümet yanlısı hem de karşıtı olmak üzere 40'dan fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan gösterilerin fitilini ateşlemişti. Dünyanın en büyük petrol rezervlerinden birine sahip Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro, eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ölümünün ardından 15 Nisan 2013'te yapılan seçimle iktidara gelmişti.

Maduro'nun politikaları nedeniyle enflasyonun ve şiddet olaylarının artması, protestoların temel nedenleri olarak gösteriliyor. Hükümet karşıtlarının geçen yıl 12 Şubat'ta başlayan gösterileri bir aydan uzun sürmüştü. 

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »