Vietnamlı şehit eşine kötü haber!

Gerekçe olarak Vietnam'da yaşamasını gösteren SGK, "Yabancı uyruklu eşin Türkiye'de ikamet ettiği sürece ve mütekabiliyet esasları dahilinde maaş bağlanabilir" dedi

15 Haziran 2016 Çarşamba 20: 3
Vietnamlı şehit eşine kötü haber!
Diyarbakır'da şehit edilen polis memuru Tansu Aydın'ın Vietnamlı eşi Vu Yhuy Tuanvi Aydın, şehit eşinden kendisine maaş bağlanamayacağını gösteren SGK belgesinin adresine ulaşmasıyla bir kez daha yıkıldı. İlk eşinden olan çocuklarına bakabilmek için ülkesine dönmek zorunda kalan Tuanvi Aydın'a maaş bağlanmamasına gerekçe olarak, Türkiye'de yaşamaması gösterildi.

Polis memuru Tansu Aydın (37), 23 Temmuz2015'te Diyarbakır'da trafik kazasıyla ilgili tutanak tutarken PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit oldu. Türkiye, Vietnamlı Vu Yhuy Tuanvi Aydın'ı şehit olan polis eşinin cenazesinde tabuta sarılıp ağlarken tanıdı. Şehit polis memuru Tansu Aydın'ın bir yıl önce evlendiği eşi Vu Yhuy Tuanvi Aydın henüz Türk vatandaşlığına geçmemişti. Tansu Aydın'ın şehit olmasından sonra dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu, "Türk vatandaşlığına geçirişin, eşinin şehit maaşı bağlansın" talimatını vermişti.

Tuanvi Aydın, Türk vatandaşlığına kabul edildi. Ancak eşinin maaşını alamadı. Gerekçe olarak Vietnam'da yaşamasını gösteren SGK, "Yabancı uyruklu eşin Türkiye'de ikamet ettiği sürece ve mütekabiliyet esasları dahilinde maaş bağlanabilir" dedi.

Tuanvi Aydın, "Burada evim var ve iki çocuğum eğitimlerini devam ettiriyor" dedi. Kendisi Türkiye'ye geldiği taktirde maaşın bağlanıp bağlanmayacağını da bilmediğini sözlerine ekleyen Tuanvi, "Türkiye bana verdiği sözü tutmadı. Politikacıların şehit aileleriyle ilgili kararlar alırken bir daha düşünmeleri gerekiyor" diye konuştu.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »