20 Haziran 2018, Çarşamba

Vizesiz Avrupa için iki önemli temas

Avrupa Birliği Bakanı (AB) ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye ile AB arasında vize serbestisi ve terör tanımı konusunda ortaya çıkan krizin aşılması için yarın Brüksel'de önemli temaslarda bulunacak.

31 Mayıs 2016 Salı 19:59
Vizesiz Avrupa için iki önemli temas
Çelik; Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Johannes Hahn ve Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Dimitris Avramopoulos ile görüşecek.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile AB Bakanı Çelik, En Az Gelişmiş Ülkeler İstanbul Eylem Planı Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı için bulundukları Antalya'da, cuma günü AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans'la görüşmüşlerdi.
Bu görüşmenin ardından AB; Temmuz ayından itibaren Türk vatandaşlarının Schengen bölgesindeki AB ülkelerine vizesiz girmeleri konusunda sağlanan mutabakatta ortaya çıkan anlaşmazlığın aşılabilmesi için temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya bir heyet gönderme kararı almıştı. Uzman seviyesindeki müzakerelerde bir ilerleme sağlanırsa yeni yol haritası daha sonra liderler seviyesinde ele alınacak.

AB ile tansiyonun yüksek olduğu bir süreçte AB Bakanlığı koltuğuna oturan Ömer Çelik, ilk yurt dışı gezisini Brüksel'e yapacak. Bu gece Brüksel'e gidecek olan Çelik, yarın Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komisyonu üyesi Johannes Hahn ve Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Dimitris Avramopoulos ile görüşecek. Çelik, "European BusinessSummit" toplantısına da konuşmacı olarak katılacak.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »