Vural istifa etti, bombaladı! Bahçeli'ye...

HP İzmir Milletvekili Oktay Vural, MHP Grup Başkanvekilliği görevinden istifa etti. İstifa dilekçesini verdikten sonra bomba açıklamalara imza attı!

22 Haziran 2016 Çarşamba 17:45
Vural istifa etti, bombaladı! Bahçeli'ye...
1 Kasım seçimleri sonrası yaşanan kongre süreçleriyle ilgili rahatsızlığını zaman zaman üstü örtülü olarak dile getiren Milliyetçi  Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili Oktay Vural, sürpriz bir kararla bu görevinden istifa etti. MHP Grup Başkanvekilliği görevinden ayrılmak için istifa dilekçesini Meclis Başkanlığına veren Oktay Vural, Meclis'teki odasında gazetecilerle bir araya geldi. Vural'ın birkaç gündür istifa edeceği konuşuluyordu. Vural’ın, MHP lideri Devlet Bahçeli ile ‘kırgınlık’ yaşadığı iddialarıyla gündeme gelmişti.

DİLEKÇESİNİ VERDİ VE KONUŞTU 

MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural, grup başkanvekilliği  görevinden ayrılma kararını dün partisinin Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye  ilettiğini açıkladı.  Vural gazetecilerin muhaliflerle birlikte hareket edeceği ve Genel Başkanlığa aday olup olmayacağı sorularına yanıt vermedi. MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural, 10 Temmuz kurultayına giderken istifasının önemli olduğunun söylenmesi üzerine  şunları söyledi: “Partimizi muhakkak geleceğe umutla taşıyacağız. İrademizi ortaya oyduk.  Bizde davamıza ve partimize sorumlu olduğumuza göre değerlendirmelerimizi paylaşırız. Türkiye'mizin ve partimizin bizlere, gönül verenlerin  beklentisi olan milyonlarca insan var. Bu konularla iliği değerlendirmelerimizi önümüzdeki süreçte değerlendireceğiz. Odamızı toplayacağız. Yeni bir odamız yok ama daha"

 Oktay Vural "Meclis grubunda bir çözülme olur mu?" sorusunu "MHP daima bir olur diri olur. MHP çok güçlü bir camiadır. Bunun hassasiyeti içinde herkes sorumluluk içindedir. Bu bakımdan kesinlikle böyle bir beklenti arayışları olanların hevesleri her zaman kursağında kalmıştır. Biz konuda  bütün arkadaşlarımızla birlikte bizi buraya getiren iradeyle her zaman olmuşuzdur ve olacaktır. Milletvekillerinin de bu şuur içinde olduklarından gayet eminim" diye yanıtladı. 

BAHÇELİ'YE SÖYLEDİM  

Gazetecilerin "Genel Başkan adayı olacak mısınız?" sorusuna yanıt vermeyen Vural,  "Görüşüceğiz zaten. Bunları değerlendireceğimiz önümüzde çok güzel süreçler var.  Bu süreçlerle ilgili değerlendirmelerimi sosyal medyadan yaptım, sizler de bu  konuda bilgi sahibisiniz" diye konuştu.

YÖNETİM ANLAYIŞINI YARALAYICI GÖRDÜM'

Habertürk TV'ye konuşan Oktay Vural, kararını dünkü grup toplantısının ardından Devlet Bahçeli'ye ilettiğini söyledi. "Aday olacak mısınız" sorusuna yanıt vermekten kaçınan Vural, "Partinin içinde bulunduğu durumun, yönetim anlayışının yaralayıcı olduğunu gördüm" değerlendirmesini yaptı. Partinin, birlik ve bütünlüğü için çalışma yapılması gerektiğini kaydeden Vural, neden bugünü beklediği sorusuna da "19 Haziran sürecini bekledim" yanıtını verdi.
 

BAHÇELİ'YE DESTEK DEKLARASYONUNA İMZA VERMEMİŞTİ 

Türkiye’de 1 Kasım genel seçimlerinden sonra siyasi partiler içerisinde en büyük tartışma MHP içerisinde yaşandı. Parti için muhalefet ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında sert tartışmalar yaşandı. Bu süreçte zaman zaman MHP Grup Başkanvekilli ve İzmir Milletvekili Oktay Vural’ın da istifa edeceği gündeme geldi. Bu iddialar konusunda Vural sessizliğini korurken, Devlet Bahçeli bir sorun bulunmadığını, partinin karıştırılmak istendiğini söyledi. 
Kurultay 18 Mart 2018’dir” başlıklı deklarasyona imza atmadığı için genel merkezle arasında iplerin koptuğu iddia edilmişti. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın aslında “grup başkanvekilliği görevinden istifa etmeye hazırlandığı” ancak Bahçeli’nin övücü sözü üzerine bir süreliğine vazgeçtiği iddia edilmişti. Vural'ın  yakın çevresine  "Süreç böyle gitmez. En başından kurultay yapılmalıydı. MHP diye bir parti kalmadı. Parti çok yıprandı ve yıpranmaya da devam ediyor. O yüzden testi kırıldı, geri dönüş yok” dediği iddia edilmişti. 

“Bir karar aldım ancak bu noktada Genel Başkan’ın tutumu kararı netleştirecek” dediği de ileri sürülmüştü.  Vural günlerde bu sözleri söylemediği şöyle yalanlamıştı: "Böyle bir şey olamaz. Bu sözleri söylediğimi ifade edenler bölücülerdir"
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »