16 Şubat 2019, Cumartesi

Yakıt fiyatlarında korkutan tablo

Epgis'in açıklamasına göre; Akaryakıt fiyatlarında eşel mobil sistemine geçilen Mayıs ayı ortasından bugüne kadar özel tüketim vergisinden (ÖTV) karşılanan tutar litre motorinde 99 kuruşa ulaşırken, sistemin bütçeye maliyeti ise 4.1 milyar TL oldu.

12 Eylül 2018 Çarşamba 19:35
Yakıt fiyatlarında korkutan tablo
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Gün itibari ile akaryakıt fiyatları üzerinde feragat edilen ÖTV miktarları motorinde litrede 99 kuruş, benzinde 89 kuruş ve oto gazda 87 kuruş oldu… Feragat edilen tahmini toplam ÖTV 4.1 milyar TL” denildi.

Bakanlar Kurulu, Mayıs ayı ortasında benzin, motorin ve oto gazda, petrol fiyatları ve döviz kuruna bağlı artış yaşanması durumunda, bu mallara uygulanan özel tüketim vergisinin (ÖTV), gerçekleşen artış kadar azaltılmasına karar vermişti.

Resmi Gazete’de yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre, akaryakıt fiyatlarında petrol fiyatları ve döviz kuruna bağlı artış olması halinde, söz konusu malların tabi olduğu ÖTV tutarları, gerçekleşen artış tutarı kadar azalış yapılmak suretiyle uygulanıyor.

Bu sisteme geçildiğinden bugüne bir kere Cumhurbaşkanı kararı ile akaryakıttaki ÖTV oranları 16 Ağustos’ta artırılırken, vergi artışı pompa fiyatlarına benzinde litre başına 59, motorinde 54 ve otogazda 34 kuruş zam olarak yansıtıldı. Kalan artışlar bütçeden karşılandı.


15 KURUŞ İNDİRİLDİ FAKAT FİYATLARA YANSIMAYACAK

Benzinde 15 kuruş indirime gidildi. Ancak gerçekleşen bu indirim pompa fiyatlarına yansımayacak.

Açıklama (EPGİS) Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan geldi. Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Akaryakıt ürünlerinde ÖTV düzenlemesi; 13/09/2018 tarihinden geçerli olmak üzere, Benzinde 15 Kuruş/Litre indirim gerçekleşmiştir. Mevcut Uygulama olan Eşel Mobil Sistemi gereği indirim oranı kadar ÖTV'de artış gerçekleştiğinden pompa fiyatlarında değişiklik olmayacaktır” ifadelerini kullanıldı.

Ayrıca; akaryakıt ürünlerinden kalorifer yakıtında 13 kuruş, Fuel Oil'de 10 kuruş, yüksek kükürtlü Fuel Oil'de 6 kuruş, gaz yağında da 17 kuruş indirim oldu.

 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »