Yasin Börü davasının firari sanığı tutuklandı

Diyarbakır'da, 6-7 Ekim 2014'te Kobani (Ayn el-Arap) bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde Yasin Börü ve üç arkadaşının öldürülmesiyle ilgili davada "dört kişiyi canavarca hislerle ve eziyet ederek kasten öldürmek" ve "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçlarından hapis cezasına çarptırılan firari sanık, yakalanmasının ardından tutuklandı.

31 Mayıs 2018 Perşembe 21:37
Yasin Börü davasının firari sanığı tutuklandı
Olay tarihinde yaşı 18'den küçük olan ve mahkemece hakkında yakalama  kararı bulunan sanık Mazlum İçli, İstanbul'da yakalanmasının ardından İstanbul  Adalet Sarayı'na götürüldü. İçli, davayı karara bağlayan Ankara 2. Ağır Ceza  Mahkemesinin açtığı celseye telekonferans sistemiyle bağlandı.

Mahkeme, cumhuriyet savcısının da talebi doğrultusunda İçli'nin  tutuklanmasına karar verdi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki yargılama sonunda 41 sanıktan 16'sı  Yasin Börü ile Ahmet Dakak, Hasan Gökguz ve Riyat Güneş'i "canavarca hislerle ve  eziyet ederek kasten öldürmek" ve "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak"  suçlarından beşer kez ağırlaştırılmış müebbet, iki sanık aynı suçlardan beşer kez  müebbet, suç tarihinde yaşı 18'den küçük olan altı çocuk ise 110'ar yıl hapse  çarptırılmıştı.

Sanıklardan 18'i müşteki Yusuf Er'e karşı eylemleri nedeniyle "kasten  öldürmeye teşebbüs" suçundan 18'er, suça sürüklenen 6 çocuk bu suçtan 12'şer yıl  hapse mahkum edilirken, 15 sanık ile altı suça sürüklenen çocuğun "terör örgütü  propagandası yapmak", 11 sanığın "konut dokunulmazlığını ihlal etmek", bir  sanığın "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet", bir sanığın ise  "iş ve çalışma hürriyetinin ihlali" ve "örgüt adına suç işlemek" suçlarından da  mahkumiyetlerine hükmedilmişti.

Sanıklardan 13'ünün beraatlarına karar verilirken, hakkında yakalama  kararı bulunan üç sanığın dosyaları ayrılmıştı. Dosya halen istinaf aşamasında  bulunuyor.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »