Yatağan işçileri yolu kapattı

Yatağan işçileri özelleştirme tarihinin açıklanması üzerine Yatağan- Milas karayolunu 10 dakikalığına ulaşıma kapattı.

12 Haziran 2014 Perşembe 22:33
Yatağan işçileri yolu kapattı
Muğla'nın Yatağan İlçesi'nde, özelleştirme karşıtı eylemler yapan işçiler, Yatağan Termik Santrali ve bu santrale kömür temin eden linyit sahalarının özelleştirme tarihinin açıklanması üzerine Yatağan- Milas karayolunu 10 dakikalığına ulaşıma kapattı. Ardından işçiler, termik santral ve kömür işletmelerinin girişine iş makineleri ile barikat kurup beklemeye başladı.

Özelleştirme karşıtı eylemler yapan Yeniköy ve Yatağan Termik santrallerinde çalışan yaklaşık 200 işçi, Yatağan Termik Santrali ve bu santrale kömür temin eden linyit sahalarının özelleştirme tarihinin açıklanması üzerine, bugün saat 11.30 sıralarında, termik santral önünde toplandı. Yatağan- Milas karayolunu ulaşıma kapatan işçiler, 'KİT'ler vatandır vatan satılmaz', 'Yatağan Soma olmayacak' ve 'Direne direne kazanacağız' sloganları attı. Yaklaşık 10 dakika sonra yolu ulaşıma açan işçiler, ardından termik santral ile kömür işletmelerinin girişine yöneldi. Girişlere iş makineleri ile barikat kuran işçiler beklemeye başladı. Olası bir olumsuzluğa karşı bölgeye sevk edilen jandarma ekiplerinin işçileri uzaktan izlediği görüldü.

İHALE BUGÜN

Yatağan Termik Santrali ile Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi saat 16.30'da yapılacak.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığından (ÖİB) yapılan açıklamaya göre, Yeniköy Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ'ye ait Yatağan Termik Santrali ve taşınmazlar, GELİ tarafından kullanılan taşınır ve taşınmazlar, "varlık satışı" yöntemi ile ayrıca ilgili maden ruhsatları ve bu ruhsatların kapsadığı maden sahaları ise "işletme hakkının verilmesi" yöntemi ile bir bütün halinde özelleştirilecek.

İhaleye Limak İnşaat, Elsan Elektrik, IC İçtaş, Alsim Alarko, Konya Şeker ve Çelikler Taahhüt İnşaat olmak üzere 6 şirket teklif verdi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »