23 Mayıs 2018, Çarşamba

Yatağan'da mutlu son, işçiler eylemi sonlandırdı

TES- İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, ihaleyi alan firmayla işçilerin lehine sözleşme imzalayarak anlaşmaya varıldığını açıkladı.

6 Aralık 2014 Cumartesi 22: 4
Yatağan'da mutlu son, işçiler eylemi sonlandırdı
Özelleştirmeyi engellemediklerini belirten Erçelik; mevcut kazanımların korunduğunu, herhangi bir enerji ve maden işçisinin işten çıkarılması halinde tekrar meydana ineceklerini söyledi. Birliktelik çağrısı yapan Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin de işçilerin taleplerinin kabul ettirildiğini belirtti.

Denizli merkezli Bereket Enerji bünyesindeki Elsan Elektrik'in devir için istenilen ihale miktarını yatırıp hafta sonuna kadar işyerinde devir- teslim yapılacağını belirten Yatağan Termik santrallerinde çalışan 750 enerji işçisi ile Yatağan Kömür İşletmesi'nde çalışan 700 madenci 5 gün boyunca eylem yaparak tepkilerini dile getirdi. Dün  anlaşmaya varıldığı açıklanması üzerine nizamiye girişlerindeki iş makinalı barikatları dağıtan işçiler, eyleme son verdi.

BERABERLİK VURGUSU

Bu sabah saatlerinde Termik Santral nizamiyesinde toplanan enerji ve maden işçilerine; Tes-iş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-iş Şube Başkanı Süleyman Girgin, süreç hakkında bilgi verdi. Sendika Başkanları özelleştirmeyi durduramadıklarını ancak gelinen noktada işverenle anlaşma sağlayarak mevcut kazanımlarını koruduklarını açıkladı. Bundan sonraki beraberliklerinin daha önemli olduğunun altını çizen Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, "Sevinemiyoruz. Konuşurken bile ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Türkiye'nin koşulları ve şartları belli. Bizler elimizden geldiğince, gücümüz neyse hep birlikte bunu başardık. Vicdan anlamında rahatız. Hep beraber bu mücadeleyi yaptık. Bundan sonraki beraberliğimiz daha önemli. Birimizin başına bir şey gelirse, enerji ve maden işçileri yine yollardayız. Yine sokaklardayız, yine alanlardayız. Bu sessizlik bize yakışmaz arkadaşlar. Enerji ve maden işçileri bir elmanın yarısıdır. Birisinin burnu kanarsa onun da kanar. Eğer buradan bir tane enerji işçisi kardeşim, bir tane maden işçisi kardeşimiz içten çıkartılırsa hep birlikte yine bu alanlardayız. Bu alanlardayız, korkan namussuzdur, korkan şerefsizdir" dedi.

HERŞEY İŞÇİLERİN BİLGİSİNDE YAPILDI AÇIKLAMASI

Hayatın devam ettiği sürece mücadelenin bitmeyeceğini söyleyen Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, "Mücadele bitmez, mücadele azim ve kararlılığı bitmez. İşyerlerinde oy birliğiyle karar alarak veya hatta sendikaya yetki vererek bundan sonraki süreçte bu işyerlerinin örgütlü, sendikalı, iş güvenceli, toplu sözleşmeli, özlük haklarının korunduğu bir şekilde mücadeleye yeni bir evre ekleyerek devam edelim diye karar verdiğinizde; firma yetkililerinin görüşme teklifini kabul ettik. Yönetimler olarak komisyonlar birlikte masaya oturduk, sizlerin haklı taleplerini dile getirdik. Bu noktadan sonra bu talepler gerçekleştiğinde bu barikatlar açılır ama bu talepler gerçekleşmediğinde bu barikatlar açılmaz her şeyi göze alırız dediniz" diye konuştu.

"İŞÇİNİN TALEPLERİNİ KABUL ETTİRDİK"

Girgin, "Hepinizin ortak mutabakatı ile gelinen noktada bu protokol imza altına alınsın dedik. Şirket yetkililerine de söyledik. Bu protokolün hiç önemi yok aslında dedik. Bir kağıt parçası. Bu ülkede en iyi yasaları dahi çıkarsanız, uygulanmadıktan sonra hiçbir önemi yok dedik. Bu protokol Türkiye'deki, her türlü yasanın üstündedir dedik. Çünkü bunun arkadasın da işçinin iradesi var dedik. Hadi bakalım bu protokolün bir maddesini de uygulamayın da görelim dedik. Mücadele her zaman her koşulda devam edecektir, devam etmelidir. Asıl kayıp ne zaman olurdu biliyor musunuz? Bütün bu mücadelenin sonun da hiçbir kazanım elde edilmeden dağılmış olsa idik, asıl kayıp o zaman olurdu. Yatağan mücadelesi enin de sonunda meyvesini vermiştir. Yüzde 100 çıktığı yolda belki sonuç alamamıştır ancak meyvesini vermiştir. İşçinin gücü buradayken, halkın desteği buradayken o hava içerisinde işveren görüşme teklifi etmiş, sizler burada mücadele ederken, emek dostları çadırda ve kömürde bu eyleme destek verdiği anda elimiz daha da güçlenerek masaya oturmuşuzdur ve işçinin taleplerini kabul ettirdik. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi. Açıklamaların ardından vardiyası lan işçiler göreve diğerleri evlerine dağıldı.

İMZALANAN PROTOKOLDE NELER VAR?

İhaleyi alan firma ile söz konusu sendikalar arasında imzalanan protokol şöyle;

"Protokolde; devir tarihi itibarı ile santralde çalışmakta olan işçilere, devir tarihine kadar işlemiş kıdem ve ihbar tazminatları ile birikmiş yıllık izin ücretleri işveren şirket tarafından ödenecek ve işçilerin şirket bünyesinde çalışmaya devam edecek şekilde kazanılmış hakları korunarak iş akitleri yenilenecektir. Çalışanların iş güvencesi mevcut hakları korunarak mevzuat gereği garanti altına alınacaktır. İşçiler, haklı ve geçerli neden olmaksızın işten çıkartılmayacaktır. Bu uygulama kapsamındaki işçilerin ödemiş oldukları askerlik borçlanma süresi, çalışanın emekliliği hak ettiği tarihte kıdem süresine eklenecektir. Asıl işte taşeron işçisi çalıştırılması konusunda Mevzuat hükümleri uygulanır. Santralde asıl işte çalışan sendika üyesi taşeron işçiler şirket bünyesine alındığında bu işçilere yapılacak ek protokol hükümleri uygulanır. Bu süreç 28.02.2015 tarihine kadar sonuçlandırılır. Nitelikleri itibarıyla hizmetine ihtiyaç duyulanlar dışında santralden emekli olan personel tekrar işe alınmayacaktır. İşçinin talebi halinde işveren iş akdini fesheder. Fesihle birlikte TİS'den doğan hakların tümü (kıdem, ihbar, izin) nakden öder. İşletme yöneticilerinin çalışanlar ile barışık kimselerden seçilmesine özen gösterilecektir. Yardımcı işler dışında asıl işlerde, taşeron işçileri çalıştırılması hususunda ilgili mevzuata uyulacaktır. Taraflar, gerçekleştirecekleri uygulamalarda güncel mevzuata uygun hareket edeceklerdir. İşyerine zarar verilmemesi, Santral faaliyetlerinin devamı, çalışanların, santralin ve/veya İşverenin zarara uğratılmaması, can ve mal güvenliğinin korunması konusunda üyelerin yasal çerçeve dışına çıkmaması için sendika tarafından uyarılar ve gereği yapılacaktır. Sendika ile işveren iyi niyet çerçevesinde görüşmelere devam edecektir. İşçilerin enerji iş kolunda faaliyet gösteren ve/veya enerji işyerinde asıl işe bağlı olarak çalışanların SGK girişleri enerji iş kolunda gösterilir. Lojman ücretleri Yeniköy ve Kemerköy lojman ücretleri esas alınarak makul seviyeye çekilecektir. Toplu İş Sözleşmesindeki yan hakların yevmiyede birleştirilmesi konusu ve net ücret ödenmesi konusu yeni dönem İTİS görüşmeleri sırasında müzakere edilerek sonuçlandırılacaktır."

Bereket Enerji de yayınladıkları basın açıklamasıyla sendikayla anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

446 GÜNLÜK EYLEM

Muğla'nın Yatağan İlçesi'nde özelleştirme karşıtı 446 gün boyunca eylem yapan enerji ve maden işçileri, çeşitli protestolarla ülke gündemine geldi. 27 Ağustos 2013 tarihinde Yatağan- Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ve Maden ocaklarının satış ilanının Resmi Gazetede yayımlanması ardından başlayan eylemlerde iki kez Muğla'ya gelen dönemin Başbakanı Erdoğan'a ulaşmaya çalışan işçiler ile polis arasında arbede çıkmış, çok sayıda işçi gözaltına alınmıştı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü geçiş güzergahında kendisine ulaşmak isteyen işçiler nedeniyle Cumhurbaşkanının konvoyu köy yoluna saparak yön değiştirmiş, işçiler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önüne baret bırakıp meclisin dikmen kapısında basın açıklaması yaparak bir ilke imza atmıştı. 446 gün sonra öne çıkan eylemler şöyle:

TBMM DİKMEN KAPISI ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

* 5 Aralık 2012 Yatağan Maden-iş ve Tes-iş sendikaları şube yönetimleri ve temsilciler ile birlikte özelleştirmeye karşı ortak mücadele kararı alarak kamuoyuna duyuruda bulunuldu. * 21 Aralık 2012 tarihinde İzmir'in Selçuk İlçesine bağlı Şirince köyünde "kıyamet dünyanın, özelleştirme işçinin sonudur" eylemi yapan enerji ve maden işçileri, Türkçe ve İngilizce olarak hazırladıkları basın bildirilerini dağıtarak tüm dünyanın ilgisini üzerlerine çekti. * 9 Temmuz 2013 Milas ilçesinde yürüyüşte posta güvercini ile hükümete temsili haber salma eylemi gerçekleştirdi. * 16 Eylül 2013 tarihinde Yatağan Termik Santrali önünde direniş çadırı kuran enerji ve maden işçileri, kesintisiz nöbete başladı. * 24 Eylül 2013 Milas'ta bulunan Sodra dağında bir basın açıklaması yaparak hükümete "bizi dinlemeniz için illa ki dağa mı çıkmamız lazım" mesajı verildi. * 29 Eylül 2013 özelleştirmeye karşı toplanan 60 bin imza posta yolu ile meclise gönderen işçiler, 7 Ekim 2013 Büyük Ankara yürüyüşünü başlattı. Ankara'ya ulaşan işçiler önce Enerji Bakanlığı giriş kapısına baretlerini astı ardından TBMM Dikmen kapısı önünde bir basın açıklaması yaparak bir ilke imza attı.

Ankara yürüyüşünün ardından 25 Kasım 2013 tarihinde AK Parti Muğla İl Başkanlığına, 26 Kasım 2013 te ise AK Parti Milas ilçe Binasına yürüyen işçilere polis müdahale etti, yaralanan çok sayıda işçi hastaneye kaldırıldı. 9 Aralık 2013 tarihinde Yatağan Termik Santrali önünde açlık grevi başlatan işçiler, bu eylemlerini 30 Aralık tarihine kadar sürdürdü. 24 Ocak 2014 tarihinde tüm yasal izinlerini almalarına karşın işçilerin Ankara yürüyüşü Yatağan ilçe çıkışında polis tarafından engellenmiş ve işçiler aynı gün gece sabaha kadar yürüyerek Muğla'da bir basın açıklaması yaparak dağıldı.

KEFEN GİYDİLER

İşçiler 2 Mart 2014'deki eylemde; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Muğla mitinginde seslerini duyurmak isteyen işçilere polis müdahale etti ve yaklaşık 150 kişi gözaltına alındı. 10 Nisan 2014 tarihinde Ankara'daki Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde Basın Açıklaması yaptıktan sonra Kurtuluş Parkı nöbet tutmaya başlayan işçilere polis müdahalesinde çok sayıda işçi yaralandı. 30 Nisan 2014 tarihinde Ankara Maliye Bakanlığı önünde kefen giyip kendilerini zincirleyen enerji maden işçileri polis müdahalesiyle dağıtıldı.

CUMHURBAŞKANI KONVOYU GÜZARGAH DEĞİŞTİRMİŞTİ

1 Mayıs 2014'te yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla "Özelleştirmeye Hayır Mitingi" düzenleyen işçiler, 18 Haziran 2014 tarihinde ikinci kez Muğla AK Parti İl binasına yürüyerek oturma eylemi yaptı. 5 Haziran 2014 tarihinde Muğla'ya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Bodrum'dan Muğla'ya geçeceği sırada yolu trafiğe kapatan işçiler nedeniyle konvoyun güzergah değiştirerek köy yoluna sapmak zorunda bıraktı. 6 Ağustos 2014 tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimi mitingi için Muğla'ya gelen dönemin Başbakanı Erdoğan ile görüşmek isteyen işçilere, polis müdahalesiyle 100 işçi gözaltına aldı. 30 Kasım 2014 tarihinden itibaren Yatağan Termik Santrali ve maden ocaklarında işçiler işyerini terk etmeme eylemi başlatarak işyerlerinin giriş ve çıkışlarını iş makineleri ile kapattı.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »