18 Haziran 2018, Pazartesi

Yaz ortasında kömür dağıtımına tepki

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nün Karabağlar'da Cumhurbaşkanlığı seçimine günler kala ihtiyaç sahibi vatandaşlara kömür dağıtmasına tepki gösterdi.

15 Temmuz 2014 Salı 16: 7
Yaz ortasında kömür dağıtımına tepki
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, İzmir'in Karabağlar İlçesi'nde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nün kaymakamlık aracılığı ile 40 derece sıcakta vatandaşlara kömür dağıtılmasını 'seçim rüşveti' olarak nitelendirdi.

Yüksel, benzer bir olayın 2010'da yapılan referandum öncesi Bayraklı'da yaşandığını hatırlattı. AKP iktidarları döneminde vatandaşların yoksullaştığını ve bunun düzeltilmesi için herhangi bir adım atılmadığını belirten CHP'li Yüksel, "AKP iktidarı döneminde insanlarımız yoksullaştı. Bilerek, isteyerek yoksulluğu kaldırmıyorlar, yönetiyorlar. İnsanlarımızı muhtaç hale getirip, seçim öncesi dağıttıkları kömür, makarna gibi şeylerle yurttaşlarımızın oylarını almaya çalışıyorlar. İzmir'de yazın ortasında kömür dağıtılması bunun en somut örneğidir. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi AKP seçim rüşveti vermektedir. Ancak bir şeyi hep unutuyorlar. Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da İzmirli hemşerilerimiz bunlara pabuç bırakmayacaktır" dedi.

HAK OLARAK VERİLMELİDİR

'Vatandaşa aba altından sopa gösterilmektedir' diyen Yüksel, sözlerine şöyle devam etti: "AKP'nin muradı sosyal devlet değildir. CHP olarak yoksulluğu yönetmeye değil kökünü kazımaya talibiz. İş bulamayan yurttaşlarımız için Avrupa'da olduğu gibi aile sigortasını getirerek bir hak olarak bunu onlara verilmesini savunduk. Aldıkları yardımlar vatandaşımızın analarından emdikleri süt kadar helaldir. Ancak sosyal devlet ilkesine bağlıysanız, vatandaşın geçimini sağlamak zorundasınız. Bunu seçim rüşveti olarak değil aile sigortası gibi bir hak olarak insanımıza verilmelidir"

SORU ÖNERGESİ VERDİ

Yüksel, yaz sıcağında kömür dağıtılması ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ın yanıtlaması üzerine TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi. Yüksel, önergesinde şunları sordu:

"2003 yılından itibaren toplam kaç ton kömür dağıtılmıştır? Yıllara ve illere göre dağılımı nedir? SYDV'lere teslim edilen toplam kömürün ne kadarı TKİ'den, ne kadarı dışardan ve hangi yöntemle satın alınmıştır? Satın alımlarda kamu zararı oluştuğu gerekçesi ile açılan soruşturma ve dava var mıdır? Kömür alımlarda hangi firmalar tercih edilmiştir? Firma tercihinde hangi kriterler dikkate alınmıştır?

Bugüne kadar kaç aileye kömür yardımında bulunulmuştur? Her yıl düzenli olarak kömür yardımında bulunulan aile sayısı nedir? Dağıtılan kömürün cinsi ve kalorisi nedir? SYDV'lere gönderilen kömürlerle ilgili olarak dağıtımı yapılmadan önce analiz yaptırılmakta mıdır?

Kömürlerin kalitesi Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğine uygun mudur? Bugüne kadar adı geçen yönetmeliğe uygun olmadığı için geri alınan/toplanan kömür miktarı nedir? İzmir Karabağlarda toplam kaç ton kömür dağıtılmıştır? Her haneye kaç ton kömür verilmiştir?
İçinde bulunduğumuz bu yaz aylarında kömür dağıtımına hız verilmesinin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük bir yatırım olduğu iddiaları hakkında ne düşünülmektedir?"
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »