21 Mayıs 2018, Pazartesi

Yemen ile enerji protokolü imzalandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Yemen Başbakan Yardımcısı ve Elektrik Bakanı Abdullah Mohsen Al Akwa gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından enerji protokolü anlaşması imzaladı.

27 Haziran 2014 Cuma 23:11
Yemen ile enerji protokolü imzalandı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sait Halim Paşa Yalısı'nda katıldığı Bosphprus Energy Club toplantısının ardından ikili görüşmlere geçti. Bakan Yıldız, Kosova Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınmadan Sorumlu Bakanı Fadil Ismajli ile görüştü. Görüşme basına kapalı gerçekleşti. Bakan Yıldız daha sonra Yemen Başbakan Yardımcısı ve Elektrik Bakanı Abdullah Mohsen Al Akwa ile görüştü. Kısa bir görüntü verilmesinin ardından basına kapalı geçen görüşmenin sonucunda Yemen ile enerji protokolü anlaşması imzalandı.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından bir açıklama yapan Bakan Yıldız, “Değerli arkadaşıma hoş geldiniz diyorum. Kendisi göreve yeni başladı ve ilk ziyaretini Türkiye'ye yaptı. İş birliğimizle alakalı çok hızlı bir anlaşmayı imzaladık. Bu anlaşma karşılıklı personellerimizin eğitimi, kurumlarımızın yetkilendirilmesi, bir kısım ham petrol ve doğalgaz ile ilgili arama faaliyetleri, aynı zamanda elektrik üretimiyle alakalı gerek kamunun gerekse özel şirketlerin Yemen'deki ihtiyaçlarının karşılanmasına dönük çok konuyu içeriyor. Yemen'de acil elektrik ihtiyaçlarının karşılanması içinde gerek özel sektör gerekse kamu burada faaliyetlerini sürdürmek durumundadır. Biz kamuoyuna açık bir ortam bunu kamuoyu ile paylaşarak, özel sektör temsilcileriyle Yemen'e davet ediyoruz. Orada modelin oluşturulması ve 60 yıllık master planının hazırlanması içinde bakanlığımız inşallah rol alacaktır. Biz Yemenli kardeşlerimizle tarihi ve kültürel bağlarımızı teknik açısında da zenginleştirip, kuvvetlendireceğiz. O açıdan biz buna hazırız ve değerli meslektaşımda da tecrübelidir. Yıllar önce bu görevi yapmış birisidir" dedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »