Yemen'de hükümet istifa etti

Gerginliğin tırmandığı Yemen'de kritik bir gelişme yaşandı. Hükümet istifa etti. İran'dan ise 'İran Husileri destekliyor' iddiaları üzerine bir açıklama geldi, "İmparatorluk hedefimiz yok" denildi.

23 Ocak 2015 Cuma 2:54
Yemen'de hükümet istifa etti
Yemen'de İran yanlısı olduğu iddia edilen Husiler Başkent Sana'da kontrolü ele geçirip Riyad destekli Devlet Başkanı Hadi'yi ev hapsine almıştı. Hadi'nin Husilerin taleplerine boyun eğmesinin ardından anlaşmanın sağlandığı duyurulmuştu.
 
ÜLKEDEKİ SORUN NE?
 
Yemen’in kuzeyinde etkin olan Şii Husi hareketi, Sünni iktidarın azınlıkları dışladığını iddia ederek daha fazla hak ve özerklik için 2004’ten beri Ordu güçleriyle çatışıyor. 
 
  Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen'de Cumhurbaşkanı  Abdurabbu Mansur Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta  kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin  Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla daha da tırmanmıştı. Bu gelişmelerin  ardından önceki gün Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdiği iddia edilmişti. 
 
Husi Ensarullah Hareketi militanlarının başkent Sana'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayına düzenlediği saldırılarda 18 kişinin öldüğü, 96 kişinin yaralandığı bildirilmişti.
 
Daha sonra Husi Ensarullah Hareketi ile Cumhurbaşkanı Hadi arasında,  anayasa taslağında değişikliğe gidilmesi, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nın  uygulamaya geçirilmesi ve güvenlik alanında yaşanan sıkıntıların en kısa zamanda  giderilmesi konularında anlaşma sağlandığı açıklanmıştı. Ayrıca Husilerin bin  Mübarek'i serbest bırakma teminatı verdiği ifade edilmişti. 
 
YEMEN'DE HÜKÜMET İSTİFA ETTİ
 
Yemen'de bugün hükümetin istifa ettiği bildirildi. İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir hükümet yetkilisi, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, Halid Mahfuz Bahhah başkanlığındaki hükümetin,  Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye istifasını sunduğunu belirtti. 
 
Yetkili, istifa kararının kesin olduğunu sözlerine ekledi. 
 
İRAN: İMPATORLUK HEDEFİMİZ YOK
 
Yemen'de Şii Husileri İran'ın desteklediği iddia ediliyor. Gerginlik için Tahran-Riyad çekişmesi yorumları yapılıyor.
 
Bugün İstanbul'da bulunan İran Meclis Başkanı Ali Laricani ise "İran Husileri destekliyor mu?" sorusuna şu cevabı verdi:
"Bu yüzeysel bir görüş. Bölgenin sorunları derindir. İran bölgede her zaman demokrasiyi desteklemiştir. Bizim bölgede imparatorluk kurmak gibi bir hedefimiz yok. Husiler dediğinizde, bunlar Yemen halkının büyük bir bölümüdür. Bugün aldığımız haberlere göre kendileri anlaşmışlar. Biz istiyoruz ki içeride kendileri anlaşsın ve bir sonuca varsın. Birisi düşecek birisi kalacak; biz bunlarla ilgilenmeyiz."
 
YEMEN REKABETİ ÜZERİNE...
 
İran Meclis Başkanı, Suudi arabistan ile İran'ın Yemen rekabetiyle ilgili soru üzerine ise, "Biz çocukça bir rekabetin peşinde değiliz. Yemen halkının ihtiyacı olursa yardım ederiz. Hükümette olanlara yardım edelim, olmayanlara etmeyelim gibi bir durum olmaz. Biz meselelere dar açılardan bakmayız, gizli işler yapmaya da ihtiyaç duymayız" değerlendirmesini yaptı.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »