Yemen'deki cami saldırılarını IŞİD üstlendi

Yemen'in başkenti Sana'da, Şii Husi milislerinin gittiği iki ayrı camiye düzenlenen intihar saldırılarında 142 kişi hayatını kaybetti, 351 kişi de yaralandı. Saldırıları Irak ve Suriye'de terör estiren, dün de Tunus'taki müze katliamını üstlenen IŞİD'in gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

21 Mart 2015 Cumartesi 0: 1
Yemen'deki cami saldırılarını IŞİD üstlendi
Sana'nın güneyindeki Bedir Camii'ndeki saldırının üzerlerindeki bombaları patlatan iki kişi tarafından düzenlendiği açıklandı. Kentin kuzeyindeki El Haşuş Camii de intihar saldırısına hedef oldu.
AFP, cuma namazı saatlerinde gerçekleştirilen saldırılarda en az 142 kişinin öldüğünü bildirdi. Yaralı sayısının ise 351 olduğu belirtildi.

Reuters'ın haberine göre; IŞİD, Twitter üzerinden yayımladığı açıklamayla saldırıları üstlendi. Kendisini IŞİD'in Sana kolu olarak tanımlayan bir grup, "Bunlar buz dağının görünen kısmı" ifadesini kullandı.

CAMİLERİ HEDEF ALAN İLK SALDIRI

AA'nın haberine göre; başkent Sana'nın Husilerin kontrolüne geçmesinden bu yana ilk kez camileri hedef alan intihar saldırıları düzenleniyor. 

Yemen'de Eylül ayından bu yana başkent Sana'nın kontrolünü elinde tutan Husilerin diğer bölgelere yayılma girişimleri Sünni aşiretler ve El Kaide tarafından engellenmeye çalışılıyor.

İran destekli Husilerin ev hapsinde tuttuğu Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ise geçen ay Sana'dan kaçarak, ülkenin güneyindeki Aden kentine gitmişti.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »