Yeni anayasa değil, ‘Anayasayı Koruma Kurumu’ gerekiyor!

Eski bakanlardan Ufuk Söylemez Yeni anayasa değil, ‘Anayasayı Koruma Kurumu’ gerektiğini söyledi...

9 Ekim 2015 Cuma 12: 1
Yeni anayasa değil, ‘Anayasayı Koruma Kurumu’ gerekiyor!
Türkiye’de bugün kuvvetler ayrılığının olmadığı bir hukuk ve adalet sistemine doğru kuvvetli bir gidişat söz konusu. Aynı şekilde Demokrasinin olmazsa olmazı laiklik ilkesi alenen çiğneniyor, Milli ordusuna kumpaslar kuruluyor ve bunlara karşı Cumhuriyetin kurucu değerlerini içeren Anayasayı koruyacak ve kollayacak bir yasal mekanizma ve/ veya kurum ortada yok.

Türkiye’de yapılması gereken öncelikli şey Meclisteki iktidar ve muhalefetin yıllardan beri papağan gibi tekrarladığı yeni bir Anayasa yapmak asla değildir, olmamalıdır.

Türkiye’ye gerekli olan Cumhuriyetin kurucu değerlerini ve kuvvetler ayrılığını koruyup, kollayacak bir “Anayasayı Koruma Kurumu” oluşturmaktır.

Böyle bir şey olmaz ise, bugün olduğu gibi iktidar (veya sandıkta her 276’yı bulan) ve Cumhurbaşkanı elele verip, ülkeyi “Milli irade” bize oy verdi diyerek, yönetilemez hale getirip, kurucu değerlerini tahrip edip, ülkeyi dışarıda savaşa, içeride kaosa ve/veya kamplaşmaya ve kutuplaşmaya sürükler ki, gidişat o yöndedir.

 Gerçek aydınlara-entelektüellere ve elitlere çağrı

Bugün PKK/HDP’nin, Cemaat görünümlü F-tipi çetenin / asılsız Ermeni iddialarının ve Kıbrıs’ta ver-kurtulcu zihniyetlerin hamiliğini yapan etki ajanı –çakma aydınların dışında kalan, bu ülkenin gerçek aydınlarını, elitlerini, entelektüellerini ve birikimli insanlarını bu konuya yoğunlaşmaya ve demokrasinin iğfal ve istismar edilerek bir anlamda, kendi ayağına ateş etmesine karşı tavır almaya davet ediyorum.

ABD think-thanklarındaki uçuk senaryoları tercüme edip bunları sanki kutsal metinlermiş gibi kullanan çoğu dönek Solcu, gerçek liberal olmaktan da çok uzak olan etki ajanı- gayrı milli sözde aydınlar dışında kalan, gerçek aydınlara görev düşüyor.

Demokrasinin sağladığı hak ve imkânlardan yararlanarak, bu ülkenin savunmasız bir açık toplum haline getirilmesine karşı, bu ülkenin yurtsever, demokrat, bilinçli ve sorumluluk sahibi gerçek aydınları, elitleri, entelektüelleri sizlere sesleniyorum; bu konuları konuşmamız, tartışmamız ve kamuoyunun gündemine getirmemizin zamanı çoktan geldi, geçiyor bile…
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »