Yeni görevi belli oldu!

IŞİD'in Musul Başkonsolosu olarak görev yaparken kaçırdığı ve 101 gün rehin tuttuğu Öztürk Yılmaz Türkiye'nin Duşanbe Büyükelçisi olarak görevlendirildi.

11 Nisan 2015 Cumartesi 3:18
Yeni görevi belli oldu!
Dışişleri Bakanlığı'nda bazı büyükelçiliklere atamalar  konusundaki kararname hazırlandı.

    Kararnameyle yeni dönem için beş kadın büyükelçi atanırken, geçen yıl  haziran ayında Musul Başkonsolosu olarak görev yaparken DAEŞ militanları  tarafından kaçırılarak konsoloslukta bulunanlarla 101 gün rehin tutulan Öztürk  Yılmaz Türkiye'nin Duşanbe Büyükelçisi olarak görevlendirildi. Dışişleri  Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Büyükelçi Derya Kanbay da Lefkoşa Büyükelçisi  oldu.

    Kararnameye göre, Bingazi Başkonsolosluğu Birinci Sınıf Başkonsolosu  Ali Sait Akın, Kabil'e; Güney Asya Genel Müdür Yardımcılığı'nda Daire Başkanı  Devrim Öztürk, Dakka'ya; Teftiş Kurulu Üyesi Büyükelçi Akif Ayhan, Hanoi'ye;  İkili Ekonomik İşler Genel Müdürü Büyükelçi Ali Rıza Çolak, Kanada'da  Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği'ne, İkili  Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Ahmet Vakur  Gökdenizler, Kanberra'ya; Protokol Genel Müdür Yardımcısı Tunca Özçuhadar,  Kolombo'ya; Başbakanlık Başmüşaviri Serhat Galip, Podgoritsa'ya; Avrupa Konseyi  ve İnsan Hakları Genel Müdür Yardımcısı Kıvılcım Kılıç, Priştine'ye; Bakanlık  Müşaviri Büyükelçi Mehmet Kadri Şander Gürbüz, Cakarta'ya; Denizcilik, Havacılık  ve Hudut Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Poroy, Cezayir'e; Uluslararası Sivil  Havacılık Örgütü Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Çağatay Erciyes,  Beyrut'a; Doğu Avrupa Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kapucu, Aşkabat'a ve  Kanberra Büyükelçisi Reha Keskintepe, Valetta'ya büyükelçi olarak atandı.


    Afrika ülkelerine büyükelçi açılımı
    Türkiye'nin son yıllarda yürüttüğü ve Afrika ülkeleri ile ekonomik ve  siyasi ilişkilerin en üst düzeye çıkmasını hedefleyen Afrika politikası da  kararnameyle tekrar vurgulandı.

    Genel Müdür Yardımcısı Hakan Çakıl, Abuja'ya; Riyad Büyükelçiliği  Müsteşarı Sadi Altınok,Cibuti'ye; Strazburg Başkonsolosluğu Birinci Sınıf  Başkonsolosu Serdar Cengiz, Encemine'ye; Nant Başkonsolosluğu Birinci Sınıf  Başkonsolosu Korkut Tufan, Vagadugu'ya; Büyükelçi Hüsnü Murat Ülkü de Yaounde'ye  büyükelçi olarak görevlendirildi.

    Yeni temsilcilikler
    Türkiye'nin proaktif dış politika yürütmesine paralel olarak açtığı  yeni temsilciliklerin bazılarına da atamalar yapıldı.

    Buna göre, Konakri Büyükelçiliği'nden Vehbi Esgel Etensel'in yeni  açılacak Guatemala Büyükelçiliği'ne, Ortadoğu Genel Müdür Yardımcısı Salih Mutlu  Şen'in de Suudi arabistan'daİslam İşbirliği Teşkilatı Nezdinde Türkiye Daimi  Temsilciliği'ne atanması kararlaştırıldı.

    5 kadın büyükelçi
    Kararnamede kadın büyükelçi sayısının geçen yıllara göre artış  gösterdiği görüldü.

    Saraybosna Büyükelçiliği Müsteşarı Yasemin Eralp, Darüsselam'da;  Odessa Başkonsolosluğu Birinci Sınıf Başkonsolosu Hatice Nur Sağman, Konakri'de;  CenevreBaşkonsolosluğu Birinci Sınıf Başkonsolosu Nurdan Bayraktar Golder,  Librevil'de büyükelçi olarak görev yapacak.

    AGİT Silahların Kontrolü ve Silahsızlanma Genel Müdür Yardımcısı  olarak görev yapan Kezban Nilvana Darama, Türkiye'nin Minsk Büyükelçisi, Orta  Asya ve Kafkasya Genel Müdür Yardımcısı Hayriye Kumaşçıoğlu da Tallinn  Büyükelçisi oldu.

    Atama yapılan ülkelerden bu isimler için agreman istenecek.  Agremanların gelmesinin ardından kararnameler hazırlanarak atama işlemleri  tamamlanmış olacak.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »