23 Haziran 2018, Cumartesi

Yeni Taksim projesi onaylandı

Beyoğlu'ndan sorumlu Koruma Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hazırlattığı "Taksim Meydanı ve Yakın Çevresi Düzenleme Projesi"ni onayladı. Plana göre meydana ağaçlar dikilecek, süs havuzları yapılacak. Projeye itirazlar da var.

2 Eylül 2014 Salı 19: 5
Yeni Taksim projesi onaylandı
Bir beton tarlasına dönüşen Taksim Meydanı'yla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesinin özel firmalara hazırlattığı "Taksim Meydanı ve Yakın Çevre Düzenleme Projesi", Beyoğlu'ndan sorumlu 2 No'lu Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Kurul kararında, "Proje 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na aykırı değildir" dedi.

Projeyi yapan firmaların, mevcut haliyle bir "boşluk ve mekansızlık hissi uyandırdığını ve bu proje sayesinde bir kent meydanı olma özelliğine" sahip olacağını söyledikleri meydana ağaçlı yeşil adalar, süs havuzları ve oturma grupları yapılacak.

Projeye göre, ağaçlı yeşil adalar Cumhuriyet Caddesi boyunca, AKM önünde, Tarlabaşı tarafında yapılacak. Yenilenecek olan en dikkat çekici yerlerden biri şu anda betonla kaplı olan Cumhuriyet Caddesi. Bu caddeye boylu boyunca ağaçlar dikilmesi ve süs havuzları yapılması planlanıyor. Böylece meydanın daha kullanışlı hale getirileceği ifade ediliyor.

Metro çıkışları da proje kapsamında düzenlenecek ve şu anda yükselti olarak bulunan istasyon çıkışları tabanla bir hale getirilecek.

Tünel çıkışları da yenilenecek alanlar arasında. Tarlabaşı yönündeki tünelin çıkışında da bir yeşil ada oluşturulacak. Böylece "araç tüneli çıkışından kaynaklanabilecek gürültü ve kirliliğin meydandan yalıtılması" amaçlanıyor.

Ancak projeye yönelik eleştiriler de var. Danıştay tarafından iptal edilen Tarlabaşı-Şişli arasındaki tünele projede yer verilemesine itiraz sesleri yükseldi. Gezi Parkı'nın tarihi Plana göre, Cumhuriyet Caddesi 1 Mayıs gibi yürüyüş ve gösterilerde yine kullanılamayacak. Ayrıca, Gezi Parkı'nın 750 metrekaresinin yürüyüş yoluna katılacak olmasına ilişkin de "Taksim Meydan özelliğini kaybedecek" eleştirileri var. Mimarlar Odası'ndan Mücella Yapıcı, planın hukuka aykırı olduğunu, meydan özelliğinin kaybolduğunu işaret etti. Vatandaşların ortak görüşü ise Taksim Meydanının bu halinin bir an önce değişmesi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »