Yenibosna’daki dev arazi kavga çıkardı

İstanbul Bahçelievler Yenibosna’daki 36 dönüm büyüklüğündeki arsa Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nu (TUSKON) ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) iştiraki Emlak Konut GYO‘yu karşı karşıya getirdi.

28 Ekim 2014 Salı 15: 8
Yenibosna’daki dev arazi kavga çıkardı
Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre; Cemaate yakınlığı ile bilinen TUSKON, ‘Yargı kararı var, ihale yapılamaz’ dedi. Ancak TOKİ iştiraki Emlak Konut 36 dönümlük arsayı kat karşılığı satışa çıkardı.

49 yıllığına kiralamıştı

13 Aralık 2011’de Yenibosna Köyaltı Mevkiinde bulunan Hazine’ye ait 1542 ada, 37 parsel (36 bin 332 metrekare) arsa düzenlenen ihale sonucunda 49 yıllığına TUSKON’a kiralandı. 2012’de yıllık 1.6 milyon lira bedel karşılığında TUSKON ile Defterdarlık arasında ön izin sözleşmesi imzalandı. TUSKON arsa devrine ilişkin ön izinlerin uzatılması için 26 Aralık 2012’de İstanbul Valiliği’ne (Defterdarlık) başvurdu. Süre uzatımı aldı. TUSKON işleri tamamlayamadığı için 10 Ocak 2014’te yeniden süre uzatımı istedi.

‘Hukuk çiğneniyor’

Maliye’nin incelemesinde TUSKON’a süre uzatımlı verilen arazi devrinin Haziran 2012’de çıkan Başbakanlık Genelgesi’ne aykırı olduğu tespit edildi. Genelgeye göre, ön izinler Başbakanlık onayı olmadan uzatılamıyordu. Bu durum, Maliye tarafından Başbakanlık’a iletildi. Ancak Başbakanlık’tan arsa tahsisi için ret kararı çıktı. TUSKON kararı yargıya taşıdı ve iptal kararının yürütmesini durdurdu.
Yargı aşaması sürürken arazi TOKİ’ye devredildi ve Emlak Konut GYO araziyi satın aldı. Dün arazide arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeli ile Emlak Konut’un ihaleye çıkması üzerine TUSKON’dan tepki geldi. Yapılan açıklamada, “Maalesef ülkemizde her geçen gün hukukun çiğnendiğini, mahkeme kararlarının uygulanmadığını ve demokrasinin temel prensiplerinin kamu gücünü elinde bulunduranlar tarafından yok edildiğini görüyoruz. Arazi ile ilgili bütün yasal haklarımızı arayacağız” denildi.
Bu açıklamaya Emlak Konut GYO’dan yanıt gecikmedi. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen açıklamada, “Arazi TOKİ’den satın alınmış ve tapu devri 29 Mayıs 2014’te gerçekleştirilmiştir. Söz konusu taşınmazın tapu kaydı üzerinde BEDAŞ lehine 2942 Sayılı Kanunun 7. Maddesi’ne dayalı şerh dışında herhangi bir takyidat ya da şerh bulunmadığı gibi ihale sürecini durdurmaya yönelik herhangi bir mahkeme kararı da söz konusu değildir” ifadelerine yer verildi.

300 milyon liralık teklif

Emlak Konut GYO 36 bin 174 metrekare büyüklüğündeki arsa için düzenlenen ihalenin ilk oturumunu dün yaptı. Dap Yapı, Astay, Tahincioğlu Gayrimenkul gibi sektörün önde gelen firmalarının katıldığı ihalede en yüksek teklifi Kuyaş Kuyumcukent Gayrimenkul verdi.
Şirket, satış toplam geliri olarak 300 milyon lira teklif ederken Emlak Konut GYO’ya şirket payı olarak yüzde 32 oranında 96 milyon lira vereceğini taahhüt etti. İhalenin ikinci oturumu önümüzdeki günlerde yapılacak.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »