18 Haziran 2018, Pazartesi

Yeraltında horonlu, dualı, pastalı yılbaşı

RİZE’nin Çayeli İlçesi Madenli Beldesi’ndeki Türkiye’nin en büyük bakır madeni olan Çayeli Bakır İşletmeleri’nde yerin 600 metre altında pasta kesildi, yöresel çalgılardan tulum eşliğinde horonlu yılbaşı kutlaması düzenlendi.

1 Ocak 2015 Perşembe 20:39
Yeraltında horonlu, dualı, pastalı yılbaşı
Yılbaşı kutlamasına Çayeli Bakır İşletmeleri (ÇBİ) çalışanlarının yanı sıra Rize Valisi Ersin Yazıcı, ÇBİ Genel Müdürü İan Anderson ile bazı protokol üyeleri eşlik etti. Güvenlik tedbirleri alındıktan sonra yerin 600 metre altındaki maden galerilerinde yer alan yaşam odasına inen Vali Yazıcı, yılbaşı için hazırlanan pastayı kesip, işçilere eliyle pasta yedirdi. Vali Yazıcı, işçilerle bir süre tulum eşliğinde horon oynayıp madencilerin yeni yılını kutladı. ÇBİ Genel Müdürü İan Anderson 2015 yılının maden çalışanları için daha güvenli bir yıl olması temennisinde bulundu. 


Yerin 600 metre altında madencilerle yeni yıla girdiklerini ifade eden Rize Valisi Ersin Yazıcı, "Başta iş güvenliği olmak üzere Çayeli Bakır İşletmeleri dünya standartlarında çalışma koşulları sağlayan bir şirket. Burada çalışan madenciler bu madene girerken kendi can güvenlikleri ile ilgili herhangi bir tereddütleri olmadıklarını dile getiriyorlar" dedi.

ZONGULDAK'TA MADEN OCAĞINDA YILBAŞI KUTLAMASI

ZONGULDAK'ta, yeni yıla çalışarak giren maden işçileri, yerin metrelerce altında pasta keserek yılbaşını kutladı.

Kentteki özel maden işletmelerinde çalışan işçiler, yeni yıla çalışarak girdi. Kilimli İlçesi Gelik Beldesi'ndeki özel maden ocağında gece vardiyasında çalışan işçiler, yılbaşını yerin metrelerce altında kutladı. Saatler 00.00'a yaklaştığında işe ara veren işçiler, kalaslardan oluşturdukları yer sofrasının etrafında toplandı. İşçiler, Zonguldak'ın yanı sıra Soma ve Ermenek'te ölen maden işçileri için dua ettikten sonra yanlarında getirdikleri üzerinde 'Kazasız belasız nice senelere' yazılı pastayı kesti. Maden işçileri, kömür karası içindeki elleriyle birbirlerine pasta ikram etti. İşçiler, domates, salata, zeytin, peynir, soğan, ekmek ve meyve de bulunan sofrada yemeklerini yedikten sonra aralarında şarkı söyleyip yeni yılı kutladı.


9 yıllık madenci 28 yaşındaki Vural Nalbant, yeni yılı ailelerinden uzak maden ocağında kutladıklarını belirterek, "Şuanda eşimin, çocuğumun, anne ve babamın yanında değiliz. Maden ocağında ekmeğimizin peşine düştük. Ekmeğimiz için yılbaşını maden ocağında kutluyoruz. O yüzden içimiz biraz buruk. Yeni yıldan beklentimiz sağlık, huzur, mutluluk ve bol para. Ayrıca kazasız belasız, hiçbir hata başımıza gelmeden yılımızı güzel geçirmek istiyoruz" dedi.


6 yıllık madenci 27 yaşındaki Fuat Taş ise "İçimiz biraz buruk. Çünkü, maden işçisinin her zaman kaderi böyle. Dışarıda çalışanlar yılbaşını yaşayabilir ama biz madende çalıştığımız için ekmeğimizin peşinde koştuğumuz için yılbaşını yaşayamıyoruz. Şefimiz izin verdi ve yılbaşını maden ocağında böyle kutluyoruz" diye konuştu. İşçiler, daha sonra çalışmaya devam etti.



 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »