Yerli jet üretimi için talip çıktı

Yerli otomobil üretecek 'babayiğit' için aramalar devam ederken yerli jet üretimi için talip çıktı. Bakın yerli uçağa talipçıkan o 'babayiğit' kim?

8 Mayıs 2013 Çarşamba 16:18
Yerli jet üretimi için talip çıktı

Başbakan Erdoğan yerli otomobil için bir 'babayiğit' aradığını açıklayalı aylar geçmesine rağmen yerli otomobil konusunda pek de mesafe kat edilemedi. Ancak yerli otomobilden önce yerli jet için bir 'babayiğit' çıktı.

Hema Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hattat, bölgesel jet üretimi için bir proje geliştirdiklerini açıklayarak İsveç ve Brezilya ile görüştüklerini açıkladı.

Dün başlayan Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda (IDEF 2013) tanıtılacak 6x6 Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç'la ilgili basınla sohbet toplantısı düzenleyen Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Hema Endüstri Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hattat, "İlk yerli jette babayiğit biziz" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın geçen yıl kendilerinden bölgesel jet üretmelerini istediğini hatırlatan İbrahim Hattat "İlk yerli business jete talibiz. 60-70 kişilik, 3-4 saatlik yakın mesafelere uçan bölgesel jet üretimi için babayiğit biziz. İsveçli Saab'ın uçak motoru üretim bölümü, Brezilyalı Embraer ile görüşüyoruz" dedi.

Uçağın motorunu da kendilerinin yapacağını belirten İbrahim Hattat, bu konuda da bir şirketle görüştüklerini söyledi.

Yerli uçağın özellikle entegrasyonuna talip olduklarını belirten İbrahim Hattat "İşbirliği yapacağımız şirketlerin teknolojilerini millileştirerek istediğimiz uçak motoru ve tasarımını geliştirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

Başbakan, Nisan 2012'deki Hema Metal Döküm Fabrikası'nın açılışında milli tank projesine talip olduğunu söyleyen Hattat'a "Tank değil uçak üretimi istiyorum" demişti.

Sizin için seçtiğimiz foto galeriler
13207_s.jpg
13206_s.jpg
13203_s.jpg
Bu bir davetiye Gelin saçı modelleri Bu fotolar seçilmiş


 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »