YGS sonuçları açıklandı

Yaklaşık 1 milyon 837 bin gencin 1 Nisan'da girdiği Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor. YGS sonuçları ÖSYM tarafından açıklandığında gazete5.com adresindeki aktif linkten sonuçlara ulaşabilirsiniz.

19 Nisan 2012 Perşembe 14:50
YGS sonuçları açıklandı

ÖNEMLİ NOT: YGS sonuçlarının ÖSYM tarafından açıklanması bekleniyor. ÖSYM, YGS sonuçlarını açıkladıktan sonra sonuçları buradan öğrenebilirsiniz.

YGS SONUÇLARI AÇIKLANDI TIKLAYINIZ

ÖSYM'DEN GELEN SON DAKİKA HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Yaklaşık 2 milyon adayın büyük bir heyecanla beklediği YGS 2012 sonuçları açıklanacakmı? YGS Sınav sonuçları ÖSYM ile eş zamanlı olarak gazete5.com ana sayfasında yer alacaktır.

ANA SAYFA İÇİN TIKLAYINIZ

YGS SONUÇLARI FACEBOOK YORUMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

YGS SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ (Link aktif olacak)

1 milyon 837 bin gencin yüreklerini tutarak, heyecanla bekledikleri Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) sonuçları cevap anahtarlarının okunması tamamlandığı takdirde bugün açıklanacak. ÖSYM, sonuçların bugün açıklanması için çalışmalarını sürdürüyor. Ancak cevap anahtarlarının okunması tamamlanamazsa sonuçlar yarın ya da en geç perşembe günü adaylara internet üzerinden bildirilecek. YGS barajını 6 puan türünden birinde 140 ve üzerinde puan alanlar aşabilecek. Ancak haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girebilmek için adayların 6 puan türünden birinden 180 ve üzerinde puan almaları gerekiyor.

LYS başvuruları ise 24-30 Nisan tarihleri arasında yapılacak. 5 ayrı oturum halinde yapılacak sınavlarda herhangi bir puan türü oluşturabilmek için adayların en az 2 sınava girmeleri gerekiyor. Ancak isteyen aday 5 sınava da katılabilir. LYS sınav ücreti her sınav için 20 TL..

YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? YGS'ye giren 1 milyon 800 binden fazla aday büyük bir merakla YGS sınavı sonuçları 2012'nin açıklanmasını bekliyor. YGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? YGS sınavı sonuçları açıklandığında gazete5.com adresindeki aktif linkten TC kimlik no ile sorgula, YGS sınavı 2012 sonuçlarını öğren. YGS puan hesaplama, YGS sınav sonuçları listesi, YGS puanları, YGS çizelgesine gazete5.com adresinde yer alan aktif linkten ulaşabilirsiniz.

YGS SINAV SONUCU SORGU İÇİN TIKLAYINIZ (Link aktif)

YGS sorularıyla kendinizi test edin (tıklayınız)

Fotoğraflarla 2012 YGS! (tıklayınız)

2012 ygs sınav soruları ve cevapları (tıklayınız)

2012 ygs sınav soruları ve cevapları VİDEO (tıklayınız)

YGS, Türkiye’de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da, 160 sınav merkezindeki 5 bin 727 sınav binasında, 89 bin 283 sınav salonunda gerçekleştirildi. Sınava, 1 milyon 692 bin 345 aday katıldı.

YGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM Başkanı Prof. Ali Demir, geçen yıl yaklaşık 20 gün içinde sınav sonuçlarının açıklandığını belirterek, “Bu yıl elimizden geldiği kadar bu süreyi azaltmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Vatan gazetesinin haberine göre sınav uzmanı Turgay Polat, YGS’yi Vatan’a değerlendirdi: “Sorular uzadı. ÖSYM bu soruların uzayacağını 3 yıldır söylüyordu. Kademeli olarak soruları uzatıyorlar. Bu öğrenciler için kötü bir şey. Daha, doğrusu kitap okumayan nesil için kötü bir durum. Sorular zorladı çünkü. Aslında ÖSYM bu sistem ile kitap okumayı teşvik ediyor. Paragraf soruları uzayacak. Seneye de sorular uzayabilir. Bilgisayar nesli için paragraf soruları zorlaşacak demektir. Bu yıl yapılan YGS geçen seneyle benzer bir sınav oldu.

Matematik soruları adaylara kolay gelmiş. Matematikte işleme odaklı yapılandırmacı sorular gelmiş. Fen soruları geçen yılla aynı deniliyor. Coğrafya soruları adaylara özellikle Türkçe Matematik’ten sınava girenlere ters geldi.”

32 net yapan kazanacak YGS’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların, yani yaklaşık 16 net yapamayanlar LYS giremeyecek. 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS’ye girmeye hak kazanabilecek. 180 puanı geçebilmek için 32 net yapılması gerekiyor. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.

SONUÇLAR 20 GÜN SONRA

Adaylar YGS sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin “http://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden öğrenebilecek. ÖSYM Başkanı Prof. Ali Demir, geçen yıl yaklaşık 20 gün içinde sınav sonuçlarının açıklandığını belirterek, “Bu yıl elimizden geldiği kadar bu süreyi azaltmayı hedefliyoruz” demişti.

ÖSYM tarafından 1 Nisan 2012 tarihinde düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 2012 sonuçlarının ygs sınavından yaklaşık 3 hafta sonra ösym tarafından açıklanacağı belirtildi. ygs sınav sonuçlarını merakla bekleyen ygs'ye giren adaylar ygs sonuçlarını öğrenmek için sürekli olarak internetta ygs sınav sonuçlarını aratıyorlar.

2012 ygs sınav sonuçları tahmini olarak 22 Nisan 2012 tarihinde ösym tarafından açıklanır açıklanmaz gazete5.com'un ana sayfasında ve aktif linklerde ygs sınav sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

ösym her yıl düzenlemiş olduğu ösym ygs sonuçları için 1 milyon 800 binden fazla aday bu haberin sonucunu merakla bekliyorlar. ygs sınav sonucunu öğrenmek isteyen bütün adaylar aktif "ygs sınav sonucunu öğrenmek için tıklayınız" başlığındaki aktif linki tıklayarak açılan sayfada TC kimlik no bilgisini doldurarak 2012 ygs sınav sonucunu öğrenebilirler.

1 Nisan tarihinde ygs sonuçları 2012 gerçekleştirildi. Sosyal Bilimler,Fen Bilimler,Türkçe,Matematik alanlarında ygs sınavına giren adaylar ygs soruları ve cevap anahtarları sayesinde 2012 sonuçlarını hesaplama yapabilirler.

ygs sonuçları ne zaman açıklanacak sorusununun cevabını ösym Başkanı Ali Demir, ygs sınavından yaklaşık 20 gün sonra açıklanacağını belirtti.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (ygs) 2012, ösym ygs sonuçları, ygs sonuçları, ygs sınav sonuçları ne zaman açıklanacak, ygs sonuçları 2012, ygs sonucu, ygs sonucu öğrenme paneli ve ygs 2012 sonuçları ösym ile aynı anda gazete5.com'da.

Kaynak: Gazete5

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »