Yıldırım: Türkiye'nin güçlü yönetime ihtiyacı var

Başbakan Binali Yıldırım referandum öncesi İstanbullularla buluştu. Esenyurt ve Avcılar'da halka hitap eden Yıldırım, "Türkiye'nin güçlü yönetime ihtiyacı var, her zaman güçlü yönetime. Artık patinaj yapmanın, uzlaşmazlık dönemlerinin sonu gelmiş olmalı. Meclis aritmetiği yetersiz kaldığında devletin, sistemin felç olması artık gündemden kalkmalı. Bugün tedbir almazsak, yarın geç olacak. 16 Nisan, bu bakımdan millet için bir fırsattır." dedi.

15 Nisan 2017 Cumartesi 20:48
Yıldırım: Türkiye'nin güçlü yönetime ihtiyacı var
Esenyurt'ta düzenlenen mitingde halka hitap eden Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, ", sözlerine,  "Aziz İstanbul, sen cihan hükümdarı Fatih'in şehrisin. Sen Müslüman Türk  medeniyetinin kalbisin. Sen üç kıtaya adalet götüren ecdadın bıraktığı en önemli  yadigarsın İstanbul. Sana hizmet etmek, seni dünyanın marka şehri yapmak bizim  boynumuzun borcudur." ifadeleriyle başladı. Yıldırım, millete hizmet yolunda çıktıkları bu yolda, AK Parti'nin  kurucusu Recep Tayyip Erdoğan ile bu işe İstanbul'da başladıklarını, bir gün  olsun, bir an olsun İstanbul'u akıllarından çıkarmadıklarını, ihmal etmediklerini  dile getirdi.

İstanbul'un Türkiye'nin her köşesi, her bölgesi, her şehri olduğuna  işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:  İstanbul İç Anadolu'dur, Akdeniz'dir, Ege'dir, Trakya'dır,  Marmara'dır, Evlad-ı Fatihan'dır. Biliyoruz ki İstanbul ayağa kalkarsa Türkiye  ayağa kalkar. Biz İstanbul'u seviyoruz, İstanbul bizi seviyor. Esenyurt, şu  muhteşem manzaraya bak. Esenyurt bizi bağrına bastı. Sağ olun, var olun  Esenyurt'un güzel insanları. Her zaman sandığa gittiğimizde Esenyurtlu  kardeşlerim, AK Parti için çok yüksek bir destek verdi. Esenyurt, yarın  İstanbul'da rekor yapmaya hazır mı? Sandıkları 'evet', 'evet', 'evet' oylarıyla  patlatmaya var mısınız? Maşallah, maşallah.

Esenyurt işi bitirmiş, istikrar için,  kalkınma için, güçlü devlet için... Allah sizden razı olsun. Daha büyük hedeflere  koşmaya, 'evet' diyecek miyiz? Birliğimiz, dirliğimiz için, kardeşliğimiz için  'evet'. Gölgelerinden arınmış, gelişmiş bir demokrasi için var mıyız? Türkiye'nin  itibarını daha da yükseltmeye hazır mıyız? O zaman durmak yok, yola devam."  Başbakan Yıldırım, "Artık krizlerle, darbelerle, istikrarsızlıkla  anılan Türkiye olsun istemiyoruz. 15 yılda önemli başarılar elde ettik, çok  önemli atılımları gerçekleştirdik. On yıllar kanayan yaraları sardık, insanımızın  gücünü, potansiyelini harekete geçirdik." diyerek, AK Parti hükümetleri olarak  yola çıkarken, Türkiye'nin öncelikli ihtiyacının adalet ve kalkınma olduğunu  söylediklerini aktardı.

Yıldırım, "Ülkenin her yerinde, hayatın her alanında kalkınma için çok  büyük işler yaptık. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük,  Türkiye'yi birleştirdik. Yolları böldük, gönülleri birleştirdik. Yolları böleriz  de Türkiye'yi böldürtmeyiz." ifadelerini kullandı. Güzel işler yaptıklarını, hangi hedefi koydularsa  gerçekleştirdiklerini belirten Yıldırım, ülkenin dört bir yanını fabrikalarla, hizmet binalarıyla, okullarla, hastanelerle, hava limanlarıyla donattıklarını  söyledi. Yıldırım, "Dile kolay, sevgili İstanbullular, 15 yılda dünya şehri  aziz İstanbul'a tam 130 milyar liralık yatırım yaptık. Helali hoş olsun." dedi. 

"Dünyanın en büyük havalimanı yükselmeye devam ediyor"

İstanbul'un daha fazlasına layık olduğunu, 7 tepeli İstanbul'a 7 dev  eser kazandırdıklarını anlatan Yıldırım, şunları kaydetti: "İstanbul- Ankara Yüksek Hızlı Treni yapıldı mı? Marmaray bitti mi?  Marmaray'la bu güne kadar 200 milyon İstanbullu, iki kıta arasında geçiş yaptı  mı? Avraysa Tüneli bitti mi? Avrasya Tüneli ile Kazlıçeşme-Göztepe arası 1,5  saatten, 15 dakikaya indi mi? Yavuz Sultan Selim Köprüsü hizmete girdi mi?  İzmir-İstanbul Otoyolu devam ediyor mu? Osmangazi Köprüsü hizmete girdi mi?  İstanbul-İzmir arası seneye 3 saate inecek mi? Dünyanın en büyük havalimanı  yükselmeye devam ediyor mu? Rüya proje, Cumhurbaşkanımızın hayali, Kanal İstanbul  gerçeğe dönüşüyor mu? Elhamdülillah, İstanbul için ne yapsak yeridir. İstanbul  her şeyin en güzeline layıktır." Binali Yıldırım, şimdi Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden Kınalı'ya,  Avrupa tarafında otoyol bağlantısı yaptıklarını ifade ederek, Asya tarafında da  Kurtköy'den, Sakarya Akyazı'ya kadar otoyolun inşasının sürdürüldüğünü söyledi.

İstanbul'un bir mega projesinin daha olduğunu dile getiren Yıldırım,  boğazın altından 3 katlı tünel yaptıklarını, ikinci tünelin çalışmalarına da  başladıklarını aktardı. Yıldırım, bütün bu yatırımların Esenyurt'a da katkısı ve faydası  olacağına işaret ederek, "Esenyurt'a, büyüyen, gelişen güzel ilçeye 15 yılda 2  milyarlık yatırım yaptık. Helali hoş olsun. Esenyurt her şeyin daha iyisine  layık. 200 yataklı devlet hastanesi bitti. Okullar, kapalı yüzme havuzları, spor  salonları ve birçok konutu yaparak hak sahiplerine verdik. Esenyurt Otizm  Merkezi, engelliler merkezini yaptık, hizmete aldık. Esenyurt'u eğitimin merkezi  yapıyoruz. Esenyurt Üniversitesi'ni kurduk mu? İşte burada binaları. 5 bin  öğrencisi var. Esenyurt hızla büyüyor, hızla gelişiyor. Yeni okullar, yeni  hastaneler, yeni konutlar yapılmaya devam ediliyor." diye konuştu.

"Türkiye'nin güçlü yönetime ihtiyacı var"
Esenyurt'ta ulaşımı rahatlatmak için çalışmaların aralıksız sürdüğünü  kaydeden Yıldırım, sadece yeni yollar yapmadıklarını, aynı zamanda raylı sistemi  de genişlettiklerini vurgulayarak, "Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt hattı,  Sefaköy-Avcılar-Esenyurt-Beylikdüzü-Küçükçekmece hattı,  Esenyurt-Beylikdüzü-Avcılar hattı hayırlı uğurlu olsun." diye konuştu. Bütün bu işlerin çıkarılan engellere rağmen yapıldığını belirten  Yıldırım, "Engelleri atlıyoruz, hem de iş yapıyoruz. İstanbul, Esenyurt, yarından  itibaren bu engelleri ortadan kaldırmaya hazır mı?" diye sordu. Vatandaşlardan  "Evet" yanıtı alan Yıldırım, "Esenyurt işi bitirmiş, bitirmiş." ifadesini  kullandı.
Başbakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: "15 yılda bir Türkiye'yi 3 Türkiye yaptık. Ama bu elektronik muhtıra,  kapatma davası, 17-25 Aralık olmasaydı, 15 Temmuz alçak, hain FETÖ darbe girişimi  olmasaydı o zaman bir Türkiye'yi 5 Türkiye yapacaktık. Bunun hesabını soracak  mıyız? 15 Temmuz'un hesabını 16 Nisan'da soracak mıyız? Türkiye'nin  tökezlemesini, istikrarını kaybetmesini isteyenleri görüyorsunuz, adeta kol kola  girmişler. Terör örgütleri, bazı Avrupa ülkeleri kol kola girmişler 'hayır'  çıksın diye ellerinden geleni yapıyorlar. Ne yaparsanız yapın, bu aziz millet, bu  bayrağı indirmez, bu ezanları dindirmez."

7 Haziran'daki belirsizliğin Türkiye'ye nasıl bir bedel ödettiğinin görüldüğünü ifade eden Yıldırım, hükümet kurulamayınca siyasetin kilitlenmesinin terör örgütlerinin iştahını kabarttığını vurguladı.

Başbakan Yıldırım, bu dünya şartlarında bölgede yaşananlar ortadayken  risk alınamayacağını dile getirerek, "Türkiye'nin güçlü yönetime ihtiyacı var,  her zaman güçlü yönetime. Artık patinaj yapmanın, uzlaşmazlık dönemlerinin sonu  gelmiş olmalı. Meclis aritmetiği yetersiz kaldığında devletin, sistemin felç  olması artık gündemden kalkmalı. bugün tedbir almazsak, yarın geç olacak. 16  Nisan, bu bakımdan millet için bir fırsattır." diye konuştu.

"Türkiye'nin en büyük ihtiyacı olan sistem değişikliğini  gerçekleştirmeye var mıyız? Çözüm üretmeyen, kifayetsiz hükümetlerle artık  Türkiye'ye yoluna devam edebilir mi? Birbiriyle kavga etmekten ülke sorunlarına  çözüm üretemeyen zayıf hükümetler dönemini tedavülden kaldıracak mıyız? Bu ülkeyi  darbe anayasasıyla yönetme ayıbına son verecek miyiz?" diye soran Yıldırım,  vatandaşlardan "Evet" yanıtı aldı.

Yıldırım, milletçe tarihi bir karar verileceğini belirterek,  "Ülkemizin geleceği için en doğru kararı vereceğinize inanıyorum. Türkiye  kazanacak, 'evet' kazanacak. Hiç kimsenin bu ülkeyi muasır medeniyetler  hedefinden uzaklaştırmasına asla izin vermeyeceğiz. Milletimizin her bir ferdinin  huzura, refaha kavuşturuncaya kadar durmayacağız, çalışacağız. Bugüne kadar  olduğu gibi bundan sonra da aynı şevk ve aynı aşkla aziz miletimize hizmet  vermeye devam edeceğiz." dedi. Mitinge Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, AK  Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker de katıldı.

"Yarına hazır mı Avcılar? 
Avcılar'da düzenlenen mitingde halka hitap eden Yıldırım, yarının  büyük gün olduğunu belirterek, "Yarına hazır mı Avcılar? Yarın 15 Temmuz'da bu  ülkenin demokrasisine, bayrağına, istiklaline kast eden alçaklara en kuvvetli  şekilde sandıkta cevap vermeye var mısınız?" diye sordu.  Yıldırım, İstanbul'un gururları, gençlerin de gelecekleri olduğunu ama  gençlere siyaseti çok görenlerin bulunduğunu söyledi.  "O beğenmediğiniz gençler, tankın önüne yattılar, bayrağı  indirtmediler, ezanları dindirtmediler. Şimdi o gençler yarınki oylamayla  birlikte, Türkiye'nin geleceğine de mührünü vuracak, siz isteseniz de istemeseniz  de." diyen Yıldırım, Türkiye'nin, 780 bin kilometrekare vatan toprağıyla, 80  milyon vatandaşıyla bir ve beraber olduğunu vurguladı.

Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin toprak bütünlüğüne, birliğine,  beraberliğine kim göz dikerse, kim kast ederse, işte gelsin Avcılar'ı görsün, ay  yıldızlı bayrağı görsün, bu millet İstiklal Savaşında bir oldu, yedi düvelle  mücadele etti ve bağımsızlığımızı bütün dünyaya ilan ettik. Cumhuriyeti kuran  başta Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları olmak üzere bütün vatan şehitlerimize  Allah'tan rahmet diliyorum. Gazilerimize, 15 Temmuz gazilerimize Allah'tan  hayırlı, uzun ömürler diliyorum." şeklinde konuştu.   "İşte alçaklar ne diyor?" ifadesini kullanan Yıldırım, şunları  kaydetti: "Kandil ne diyor? PKK, FETÖ ne diyor? 'Hayır çıksın hayır için çalışın  yoksa biz biteriz.' diyorlar. 'Evet' çıkacak mı? 'Evet' çıkacak, onlar da bitecek  mi? Kandillerini söndürecek miyiz? Evelallah, işte Türkiye, işe gençlik, işte  kadınlarımız, işte büyük Türkiye. İstanbul, Türkiye'nin özeti. İstanbul demek,  Hakkari, Konya, Sinop, Kastamonu, Sivas, Trabzon, İzmir, Erzincan, Diyarbakır  demek. İstanbul, 81 ilimizin özeti. İstanbul demek, Filibe, Üsküp, Kosova demek.  İstanbul demek, Avcılar demek, Evlad-ı Fatihan demek. Evlad-ı Fatihan'ın  torunları, yarın büyük gün sizi bekliyor."  Yarın, bu ülke için, bu millet için, çeşitli, kirli hesaplar içine  giren ülke düşmanlarına, ülke karşısında yer alanlara sandıkta cevap verilmesini  isteyen Yıldırım, "Avcılar işi bitirmiş. Avcılar'dan rekor bekliyoruz, rekor."  dedi.

"İstanbul Türkiye'nin ekonomisini sırtında taşıyan şehir"
 Başbakan Binali Yıldırım, "İstanbul'a 15 yılda 140 katrilyon yatırım  yaptık. İstanbul, AK Parti'nin kutlu yolculuğunun başladığı yerdir. İstanbul,  adam gibi adam, milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan'ın şehridir." ifadesini  kullandı.  1994'teki İstanbul'un halini gençlerin bilemeyeceğini, o günlerde  İstanbul'un musluklarından su akmadığını, yollarından çamur, çukur eksik  olmadığını, çöp dağlarının şehri istila ettiğini, Haliç'ten burun tutulmadan  geçilmediğini anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:  "İşte öyle bir İstanbul'u alan ve İstanbul'u dünya şehri yapan  hareket, 2001'de 'muhtar bile olamaz' diyen gafillere rağmen, bugün Türkiye'yi,  dünya milletleri arasında en onurlu yere getirmek için Recep Tayyip Erdoğan ve  ekibi olarak bizler gece, gündüz demeden çalışıyoruz. 15 yılda İstanbul'a,  Türkiye'ye büyük eserler kazandırdık. Raylı sistemi 45 kilometreden, 200  kilometreye çıkardık. Devam eden projelerle 400 kilometre olacak. 2023'e kadar  raylı sistemi tam bin kilometreye çıkaracağız. İstanbul bunu hak ediyor. İstanbul  Türkiye'nin ekonomisini sırtında taşıyan şehir. İstanbul tüm Türkiye'nin bir  araya geldiği adeta bir mozaik."  Avcılar'a son 15 yılda 1,5 milyarlık yatırım yaptıklarını dile getiren  Yıldırım, İstanbul'a yedi büyük eser kazandırdıklarını, İstanbul-Ankara hızlı  treninin, Marmaray'ın, Avrasya Tüneli'nin, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün,  Osmangazi Köprüsü'nün yapıldığını, dünyanın en büyük havalimanının da yapımına  devam edildiğini vurguladı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »