25 Haziran 2018, Pazartesi

Yıllardır fotoğrafları halıya dokuyor

Isparta'da halı ustası 81 yaşındaki Ahmet Aksakal, çalışanlarıyla 43 yıldan bu yana pek çok kişi ve olayın resmini halıya dokudu.

12 Mayıs 2014 Pazartesi 16:39
Yıllardır fotoğrafları halıya dokuyor
Isparta'da halı ustası 81 yaşındaki Ahmet Aksakal açıklamada, Isparta Köy Enstitüsü'nü bitirdikten sonra bir süre Türkçe öğretmenliği yaptığını söyledi.

Bazı nedenlerden dolayı görev yerinin pek çok kez değiştirildiğini ifade eden Aksakal, bundan dolayı çok sevdiği öğretmenlikten istifa ederek Keçiborlu'ya döndüğünü anlattı.

Geçim sıkıntısı çekmesi nedeniyle çalışmayan kadınları bir araya getirerek köy enstitüsünde öğrendiği dokumacılığı köyünde yapmaya başladıklarını dile getiren Aksakal, "İlk yıllarda Atatürk portreleri dokuyup Türkiye'nin dört bir yanına sattık. Ardından Almanya'da çalışan Türk işçilerin patronlarının portrelerini dokumaya başladık" dedi.

Halı portrelerde Thatcher da var Mimar Sinan da

Zamanla farklı kişilerin portrelerinin dokumaya başladıklarını bildiren Aksakal, şöyle devam etti:

"Eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, eski ABD Başkanı George Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi siyasi liderlerin portrelerini halıya işledikten sonra bilim ve sanat dünyasındaki önemli kişileri çalışmalarımıza dahil ettik. Mevlana, Albert Einstein, Mimar Sinan, Sigmund Freud, Aşık Veysel, Michael Jackson gibi kişilerin portrelerini de dokuduk. Son yıllarda özellikle Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nı işliyoruz. 'Son Namaz, Vurulmuş Asker, Yıkılmış Çanakkale, Seyit Onbaşı, Kağnılar, Cephede Atatürk' gibi eserler yaptık. Bugün ülkemizde barış içinde yaşayabiliyorsak bu, onlar sayesindedir. Bu nedenle şehitlerimizi, o büyük insanları halıya işlemeyi kendime borç bildim. Bunların yanında Kur'an-ı Kerim ayetlerini de dokudum."

Başbakan Erdoğan'ın portresinde 111 renk kullanıldı

Halıyı dokumanın çok zahmetli süreçleri gerektirdiğini vurgulayan Aksakal, şöyle konuştu:

"Öncelikle dokunacak portre veya figürün fotoğrafının, halıyla aynı boyutlarda taslağını hazırlıyoruz. Modele son şeklini verdikten sonra ipi seçiyor ve dokumaya başlıyoruz. Genellikle uzun ömründen dolayı ipek çözgü kullanırız. Elle, ilmik ilmik dokunması nedeniyle ortalama 5 metrekare halıyı 4 işçi ile 1,5 yılda bitirebiliriz. Dokuma yaparken resimdeki her ton farkı için farklı renk kullanırız. Örneğin Başbakanımızın portresinde 111 renk kullandım."

Isparta'nın sembollerinin gül, halı ve Süleyman Demirel olduğuna dikkati çeken Aksakal, "Halı, Isparta için çok önemli. Halıcı memleket, halısına bir müze kurmuyor. Müze kurulursa iş yerimdeki 71 halıyı buraya vereceğim" dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »