26 Mayıs 2018, Cumartesi

Yılmaz Büyükerşen'den Cumhurbaşkanlığı açıklaması

Bir dönem Köşk adaylığı için ismi geçen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, "Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy vermek vatan borcu." dedi.

17 Temmuz 2014 Perşembe 6:24
Yılmaz Büyükerşen'den Cumhurbaşkanlığı açıklaması
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy vermenin bir vatan borcu olduğunu kaydederek, "Türkiye Cumhuriyeti'ni bundan sonraki tehlikelere karşı korumak vatan borcumuzdur. Eğer cumhuriyeti korumak istiyorsak, eğer parlamenter rejimi korumak istiyorsak, batıya saygın bir ülke olmak, çocuklarınıza torunlarınıza ışık tutacak aydın bir ülke olmak istiyorsak Ekmeleddin Bey'e oy vermek bir vatan borcudur" dedi.

5 PARTİNİN ORTAK TOPLANTISINI KATILDI

Eskişehir'de, "Çatı Aday" olarak bilinen Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Demokrat Parti (DP), Demokratik Sol Parti (DSP), Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) il başkanlıkları tarafından Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi ortaklaşa bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

"İHSANOĞLU CUMHURİYETİ KORUYACAK"

Zübeyde Hanım Kültür Merkezi'nde gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan CHP İl Başkanı Nihat Çuhadar, 90 yıllık cumhuriyetin, parlamenter rejimin, hukukun, demokrasinin ve kardeşliğin tehlikeye düştüğü anda oluşturulan toplumsal mutabakatın önemli olduğunu belirtti. Çuhadar, "Biz partilerimizin değil, ülkeyi yönetecek barışı, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve cumhuriyetimizi koruyacak Cumhurbaşkanı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu seçeceğiz" şeklinde konuştu.


 
"İHSANOĞLU BİLGİLİ VE DONANIMLI"

Ardından divan başkanlığını Beytullah Asil'in yaptığı toplantıya konuşmacı olarak katılan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, 5 partinin üzerinde tarafsız bir aday olarak anlaştıkları İhsanoğlu'nu yapmış olduğu uluslararası görev, diplomasideki görevi ve bazı makaleleri nedeniyle tanıdığını ifade etti. İhsanoğlu ile yüz yüze hiç gelmediğini ancak adaylığı açıklandıktan sonra çıkan yazıları görünce bazı kaynaklardan daha çok bilgi edindiğini anlatan Büyükerşen, "Ben Yılmaz Büyükerşen olarak bütün üniversite mezunlarının ve üniversite çağındakilerin hocası olarak belirteyim ki, bu seçimlerde benim oyum Ekmeleddin İhasanoğlu'na. 'Benim ölçülerime, benim düşüncelerime uymuyor. Dolayısıyla kızgınım, seçimlerde oy kullanmayacağım' diyenlerin olduğunu hepimiz biliyoruz. 'Ben tatile gidiyorum banane geride kalanlar istedikler gibi oylarını versin' diyenler en az onlar kadar çok ve 'İki büyük partimiz de meşrebimize uygun düşmüyor' diyenler ve bir bölümü de adayın belirleniş şeklindeki usul açısından onun adaylığını kabul etmeyerek tepki gösteren kişiler var. Asıl ben onlara hitap etmek istiyorum. Ben Ekmeleddin İhsanoğlu'na oyumu vereceğim, bir kere 5 partinin hiçbirine kayıtlı değil, tarafsız. Tarafsız demek aynı zamanda ideolojik bağımsız demek. Yakasında bir parti rozeti yok, benim partimin rozeti olmak üzere. Ekmeleddin İhsanoğlu bir bilim adamı, çağdaş bir aydın, çocukluğunun geçtiği Mısır, aile yapısı ve üniversitelerde geçtiği kariyeri nedeniyle İslam aleminin ve İslamiyeti çok iyi bilen bir insan. Yarım yamalak bilgilerle İslamiyet'i siyasi pazarlama aracı olarak kullananların yanlışlarını, yamuk siyasetlerinde bertaraf edebilecek bilgi ile donanımlı bir insan" diye konuştu.

"EKMELEDDİN İHSANOĞLU'NA OY VERMEK VATAN BORCUDUR"

Ortadoğu ülkelerinin Ekmeleddin İhsanoğlu'na ayrı bir saygı duyduğunu dile getiren Yılmaz Büyükerşen, şöyle devam etti:

"Müslüman ülkeler dışındaki dünya diplomasisi tarafından da çok iyi tanınan bir insan. Son derece uygar bir insan. Belki bizim uygar dediğimiz işte bugün bazı lider geçinenlerin tavrına karşı onun babacan tutumu, davranışı ve konuşmalarında saygınlık uyandırıcı ve bilgisine, alimliğine yakışan tavrı var. 3 dil biliyor. Cumhuriyete ve cumhuriyet ilkelerine bağlı. Ortadoğu gibi bir coğrafya bana göre büyük çoğunluğun lanetli olduğu bir coğrafya. Birbirini yiyen Müslüman ülkelerin Müslüman vatandaşlarını kurbanlık koyun gibi yatırıp boğazlarını kesen insanların olduğu, bombalamaların, hainliklerin sürdüğü bir coğrafyada Türkiye, Anadolu toprakları 90 yıldan bu yana onlara örnek olması gereken bir ülke idi. Neden idi diyorum şimdi değil mi? Henüz değil ama olma tehlikesi kuvvetle muhtemel. Türkiye Cumhuriyeti'ni bundan sonraki tehlikelere karşı korumak vatan borcumuzdur. Eğer cumhuriyeti korumak istiyorsak, eğer parlamenter rejimi korumak istiyorsak, batıya saygın bir ülke olmak, çocuklarınıza torunlarınıza ışık tutacak aydın bir ülke olmak istiyorsak Ekmeleddin Bey'e oy vermek bir vatan borcudur."

Ardından konuşan MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ruhi Ersoy ise, şu an sessiz ve sakin bir şekilde demokratik cumhuriyeti ve özerk Kürdistan'ı bekleyenlerin, başkanlık sistemi için birileriyle pazarlık yapmanın mücadelesini verdiklerini ileri sürdü.

Öte yandan programda DP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Tufan, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ve CHP Parti Meclis Üyesi Gaye Usluer de "Çatı aday" Ekmeleddin İhsanoğlu ile alakalı birer konuşma yaptılar.

Toplantıya, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, parti yöneticileri ve davetliler de katıldı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »