21 Haziran 2018, Perşembe

Yol kapatan PKK'ya operasyon

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde terör örgütü PKK'nın 12 gün önce hendekler kazarak kapatıp eylemi sürdürdüğü Diyarbakır- Bingöl karayolunu yeniden ulaşıma açmak için güvenlik güçleri bugün operasyon başlattı.

4 Haziran 2014 Çarşamba 7: 0
Yol kapatan PKK'ya operasyon
Lice'nin Fis Ovası Mevkii'nde yola kazılan hendekleri kapatmaya başlayan güvenlik güçlerine, PKK yandaşları el yapımı patlayıcı ve havai fişeklerle saldırırken, 5 asker yaralandı.

Bölgede karakol yapımı ve operasyonları gerekçe göstererek Diyarbakır-Bingöl karayolunu Lice İlçesi Fis Ovası Mevkii'nde 24 Mayıs günü hendekler kazarak kapatan PKK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Gençlik Hareketi grubuna geçen 30 Mayıs günü operasyon düzenlenerek, açılan hendekler kapatıldı. Ancak güvenlik güçlerinin bölgeden ayrılmasının ardından karayolunda bu kez uzunluğu 50 metreyi, derinlikleri yer yer 2 ile 5 metre arasında olan hendekler kazan göstericiler, Diyarbakır-Bingöl karayolunu yeniden kapattı.

SAAT 05.00'TE OPERASYON BAŞLADI


Yol kapatan PKK'lı gruplara yönelik güvenlik güçleri bugün saat 05.00 sıralarında geniş kapsamlı operasyon başlattı. 

Sıkı güvenlik önlemleri altında, açılan hendeklerin iş makineleri ile kapatılmasına başlanırken, çevrede sıkı güvenlik önlemler alındı. Lice'nin Çağıl Mevkii'nde çadır kurup burada bekleyen PKK yandaşlarına askerler, uyarı anonsları yaptı. Anonslarda, "Size zarar vermeyeceğiz. Sizden sakin olmanızı istiyoruz" denildi.

5 ASKER YARALANDI


Ancak bir süre sonra bölgeden güvenlik güçlerine el yapımı patlayıcı ve havai fişeklerle saldırıda bulunuldu. Atılan ses bombası ve havai fişeklerden 5 asker yaralandı. 

Yaralı askerler hastaneye sevk edilirken, güvenlik güçleri de saldırganlara gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale bulunuldu. Çatışma sırasında PKK'lı göstericilerin terk ettiği çadırlarda yangın çıktı.

Bölgede güvenlik güçleri, olayların yatışmasının ardından açılan hendekleri kapatma çalışmalarını sürdürüyor.

Karlıova - Varto yolunu kapatan gruba müdahalePKK'nın Gençlik yapılanması olan Yurtsever Demokratik Gençlik Hareketi üyeleri tarafından karakolların yapımını protesto gerekçesiyle 2 gündür kapatılan Karlıova-Varto yolunu açmak için sabah saatlerinde polis ve jandarma operasyon başlattı.
Göstericiler, güvenlik güçlerine taş ve sopalarla saldırırken, asker ve polis ise gaz bombası ve tazyikli su ile onlara karşılık verdi. Karlıova ilçesine sekiz kilometre uzaklıkta bulunan Kargapazarı köyünden geçen Muş Varto yolunu iki gündür karakol yapımını protesto amacıyla trafiğe kapatan PKK'nın gençlik yapılanması olan YDGH üyelerine karşı sabah enken saatlerinde operasyon başlatıldı. Köylülerinde destek verdiği eylemi bitirmek ve yolu trafiğe açmak için sabah saat 05.00 sıralarında bölgede helikopterlerle çok sayıda asker ve özel harekat timleri indirildi. 

Toma ve zırhlı araçlar göstericilere müdahale edip tazyikli su ve gaz bombası ile göstericileri dağıtmaya çalışırken, göstericiler bunu taşlar ve sopalarla karşılık verdi. Yapılan müdahaleyi gören Kargapazarı köylüleri ise, köy içerisine barikatlar kurarak buradan geçen zırhlı araçlara taş ve sopalarla saldırdı. Yaklaşık bine yakın köylü ve göstericinin bulunduğu bölgede çatışmalar devam ediyor.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »