Yozgat'ta asansörleri TSE denetleyecek

Yozgat Belediyesi, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile asansörlerin yıllık periyodik muayenesi için işbirliği protokolü imzaladı.

28 Haziran 2013 Cuma 0:24
Yozgat'ta asansörleri TSE denetleyecek

Belediye Başkanı Yusuf Başer, protokol öncesi yaptığı açıklamada ,il sınırları içerisindeki asansörlerin denetim, bakım ve takip yetkisini daha önce  Makine Mühendisleri Odasının yaptığını anımsatarak, Makine Mühendisleri Odası ile olan ilgili sözleşmelerini Belediye Meclis kararı ile iptal ettiklerini söyledi.

İl sınırları içerisindeki asansörlerin denetim, bakım ve takip yetkisini TSE'ye verdiklerinin belirten Başer, "Çünkü asansörler çok önemli. Kendimiz, eşimiz çocuklarımız ve insanlarımız biniyor. Bir canın orda sıkıntıya girmesi hepimizi oldukça üzer. Onun için gerekli tedbirleri alıyoruz. İnsanların güvenerek bindiği asansörler de insanlar için güvenli olmalıdır. Asansörlerin bakımı, periyodik onarımı, yanlış kullananların uyarılması ve bilgilendirilmesi gibi birçok hususta gayretli çalışmalar yapıyoruz. Bu amaçla canımızı emanet ettiğimiz çok önemli bir araç olan asansörlerimizin sıhhatli, sağlam ve kaliteli olması, güvenli çalışması için denetim yetkisini TSE'ye verdik" dedi.

TSE Kayseri İl Koordinatörü Adnan Bahadır da, TSE'nin gözetim ve muayene alanında atağa geçtiğini ifade ederek, belediyelerin şu anda yüzde 80 TSE ile birlikte çalıştığını söyledi.

Uzun yıllar hizmet vermiş asansörlerde ciddi sıkıntılar yaşandığını belirten Bahadır şunları kaydetti:

"Asansörlerimizin sağlıklı ve güvenli kullanılabilmesi için tescil yapıyoruz. Yozgat Belediyesi, asansörlerin güvenli olmasına özel önem veriyor. Bizden de bu güvenliği sağlamamızı istiyor. Biz önce bina sorumlularıyla görüşüyoruz, muayene yapıyoruz. Asansörlerin periyodik muayenesini yaptırıyoruz. Eğer bina yönetimi buna izin vermezse her türlü sorumluluğu üstlenmiş oluyor. O zaman idaremiz de yönetmelikle güvenli olmayan asansörü kullanım dışı bırakıyor. Asansörün eksiklerini üzerindeki farklı renkteki etiketlerle belirtiyoruz."

Açıklamaların ardından Başer,  TSE Kayseri İl Koodinatörü Bahadır ile işbirliği protokolü imzaladı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »