Yücel Altunbaşak gözaltında

TÜBİTAK'taki görevinden istifa eden eski Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak'ın da aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

14 Nisan 2015 Salı 19:20
Yücel Altunbaşak gözaltında

Gözaltı kararı Ankara Cumhuriyet Savcısı Serdar Coşkun'un talimatıyla gerçekleştirildi. Hakkında gözaltı kararı bulunan şüphelilerden birinin yurtdışında olduğu öğrenildi.
 
Geçen hafta sonu istifasını veren Altunbaşak'ın yanısıra TÜBİTAK eski Enstitü Müdürü Osman Kulak ile eski Özel Kalem Müdürü Eren Yazıcıoğlu da gözaltına alındı.
 
'SAHTE DİPLOMA SORUŞTURMASI'
 
Gözaltıların sahte diploma soruşturması çerçevesinde yapıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların görevi kötüye kullanma ve bakanlık genelgesini yok sayıp usulsüz işe alım yapmakla suçlandıkları belirtildi.
 
GÖREVDEN AYRILMA FORMÜLÜ
 
Sanayi Bakanı fikri ışık, cuma günü bir televizyon programında, TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak'ın görevinden ayrıldığını açıkladı.
Işık, ''Ne istifa ne görevden alınma, karşılıklık mutabakatla görevden ayrılma olarak açıklayabiliriz" dedi.
 
Işık'ın bu sözlerine göre, Altunbaşak isitfa etmedi. Hükümet tarafından görevinden de alınmadı. Bakan ile mutabakat sağlayarak görevinden ayrıldı. Işık'ın bu sözleri, Altunbaşak'ın gözaltına alınmasının ardından farklı bir anlam kazandı. Eğer Altunbaşak görevinden ayrılmamış olsaydı, TÜBİTAK Başkanı olarak gözaltına alınacaktı. Bu tablo Türkiye'nin önemli kurumlarından biri olan TÜBİTAK'ın prestijine de olumsuz etkide bulunacaktı.
 
ESKİ BAŞKAN YARDIMCISI DA TUTUKLU
 
TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz da, geçtiğimiz hafta Ankara’da yürütülen ‘böcek’ soruşturması kapsamında tutuklanmıştı. Palaz ile birlikte, Gökhan Vıcıl ve Hamza Turhan da tutuklanan isimler arasında yer almıştı. (Türker Karapınar/Sertaç Koç-Milliyet)
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »