26 Mayıs 2018, Cumartesi

Yukarı Karabağ zirvesi

Rusya Devlet Başkanı Putin, Aliyev ve Sarkisyan ile Yukarı Karabağ sorununu görüşmek üzere bir araya geldi.

10 Ağustos 2014 Pazar 22:40
Yukarı Karabağ zirvesi
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Yukarı Karabağ sorununu görüşmek üzere bir araya geldi.

Soçi'deki Başkanlık Rezidansı'nda gerçekleşen üçlü görüşmede Putin, Azerbaycan ve Ermenistan'ın Yukarı Karabağ sorununu "barışçıl yollardan çözme niyetinde" olduğunu söyledi.

Aliyev ve Sarkisyan'ın sorunun barışçıl yollardan çözülmesinin önemi üzerinde durduğunu belirten Putin, "İnsanların ölmesinden daha büyük trajedi olamaz. İyi niyetli olunması durumunda her sorun çözülebilir, bana öyle geliyor ki  her iki ülke halkında da bu iyi niyet var" dedi.

Her iki cumhurbaşkanına sabır ve sağduyu çağrısı yapan Putin, iki tarafın da birbirine saygılı davranması gerektiğini vurguladı.

Putin, Yukarı Karabağ sorununun çözümü adına her türlü uluslararası formata saygılı olduklarını da ifade etti.

 
Ermenistan ve Azerbaycan'ın tutumu


 Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, önünüzdeki dönemde müzekere ve barışçıl yollarla adil ve uluslararası hukuka uygun bir çözüm bulunmasını umut ettiğini söyledi. 

Aliyev, Yukarı Karabağ sorununda, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) tarafları yakınlaştırmaya çalıştığına, ancak şimdilik çok başarılı olamadığına dikkati çekti.

Sarkisyan da sorunun, AGİT Minsk Çalışma Grubu'nun tavsiye ettiği gibi uzlaşıyla çözülebileceğini dile getirdi. 

Görüntü alınmasının ardından üçlü zirve başladı. Zirveden sonra heyetler arası görüşmelere geçilecek.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında son günlerde artan çatışma ve can kayıplarını görüşmek üzere Aliyev ve Sarkisyan'ı Soçi'ye davet etmiş ve dün iki liderle ayrı ayrı görüşmüştü.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »