Yüksel Bölük: Siyasetin itibarını siyasetçiler korumalı

Gazete5'e yazdığı köşe yazıları ile okurlar tarafından yakından tanınan Yüksel Bölük'le yazarı olduğu 'Siyasetçinin El Kitabı' isimli kitabı konuştuk.

26 Şubat 2013 Salı 21: 0
Yüksel Bölük: Siyasetin itibarını siyasetçiler korumalı

GAZETE5/ ÖZEL RÖPORTAJ

Yüksel Bölük, yıllarca Meclis’te çalıştı. 12 yılı Meclis’te olmak üzere tam 15 yıl danışmanlık yaptı. 1995 yılından bugüne yapılan her seçimde fiili olarak çalıştı. 2011 seçimlerinde AK Parti’den Giresun Milletvekili Aday Adayı da olan Yüksel Bölük, 15 yıllık danışmanlık tecrübesini, bu yaz yayınladığı “Siyasetçinin El Kitabı” ile okuyucusuna aktarıyor. Gazete5 okuyuyucuları Yüksel Bölük’ü köşe yazarımız olarak yaptığı analizlerden de yakından tanıyor. Yüksel Bölük ile, “Siyasetçinin El Kitabını” konuştuk.

-“Siyasetçinin El Kitabı” adı altında bir kitap yazmak nereden aklınıza geldi?

1991 seçimleriydi. Henüz öğrenciydik ve ANAP’ın Ankara İl Başkanlığı’na gitmiştik. Adaylık müracaatı yapmak isteyen bir adam kıvranıp duruyordu. –yav çocuklar, özgeçmiş istiyorlar, bi yardım edin de, şunu yazıverelim- diye bizden yardım istemişti. Adam milletvekilliği için aday olacaktı ama özgeçmişini yazamıyordu. Zamanla, siyasetçilerle çalıştıkça, özellikle konuşma yazma ve hitabet konusunda büyük bir eksiklik olduğunu fark ettim. Üstelik bütün konuları içine alan el kitabı niteliğinde bir çalışma yoktu. Kendi kişisel tecrübelerimle, kitabi bilgileri, teorik bilgileri birleştirmeye çalıştım. Bakın, siyasetin itibarı siyasetçilerin asgari şartları taşımasıyla da ilgilidir. Bu kitap, bir siyasetçinin taşıması gereken asgari şartları anlatıyor. Siyasetçi olmak için yeter şartlar değil ama gerek şartları özetlemeye çalıştım. Siyasetin ve dolayısıyla demokrasinin itibarına en büyük darbeyi siyasetçi olmanın asgari şartlarını taşımayan siyasetçiler vuruyor. İki kelimeyi bir araya getiremeyen, telaffuzu düzgün olmayan, giyinmesini kuşanmasını bilmeyen, beden dilini kullanamayan, insanlarla iyi geçinemeyen siyasetçiyi gören vatandaş “beni bu mu yönetecek” diyor. Oysa bir siyasetçi ile karşılaşan vatandaş “evet, bu kişi belediye başkanlığına yakışır” demeli. Dolayısıyla siyasetin itibarını en önce siyasetçiler korumalı ve yükseltmeli.

SİYASETÇİLER İÇİN PÜF NOKTALARI

-Siyasetçilere ve yeni siyasete soyunanlara kitabınızda ne gibi tavsiyeler yer alıyor?

Kitap, bir konuşmanın nasıl hazırlanacağı ve nasıl söyleneceği ile başlıyor. Siyasetçiyseniz, görüşlerinizi bir bütünlük içinde, akıcı ve anlaşılır olarak ifade edebilmelisiniz. Güzel konuşma, yerine göre konuşma, dinleyici ile diyaloglar, kürsüde neler yapılır, neler yapılmaz gibi, pek çok püf noktası ile başlıyoruz. Fotoğrafınız çekilirken nasıl poz vermelisiniz, televizyona çıktığınızda nasıl durmalısınız, nasıl oturmalısınız, nasıl giyinmelisiniz, ellerinizi nereye koymalısınız vesaire, bu çalışma gerçekten çok farklı konularda, çok farklı bilgiler içeriyor. Bir örnek vereyim, televizyon programına davetlisiniz, sandalyeye oturdunuz, bacak bacak üstüne attınız, pantolonunuz yukarı sıyrılır ve kıllı bacaklarınız ortaya çıkar, bir televizyon programına giderken uzun çorap giymelisiniz.

-Giyim kuşam konusunda da tavsiyeleriniz var mı?

Evet, giyim kuşam, görgü kuralları, protokol kuralları ve beden dili bu kitapta önemli yer tutuyor. Ayrıca, seçim anketleri, seçim materyalleri yani afiş, broşür hazırlanması, basın açıklaması ve basın toplantısı yapılması, internet sitesi kurulması konularında da pratik bilgiler veriyoruz.

KENDİMİZİ NASIL SEVDİRİRİZ?

-İnsanlar nasıl karar verir diye bir başlığınız var. Gerçekten insanlar nasıl karar verir?

Kesinlikle mantıklı olarak karar vermezler. Eğer mantıklı olarak karar verselerdi, asla sigara içmezlerdi. Karar verme, pek çok şeyden etkilenen esas itibariyle bilinçdışı bir süreçtir. Önceki deneyimlerimiz, kendimizi koruma içgüdümüz, karşımızdaki insanın çekiciliği gibi pek çok etken vardır. Ve tabii, karar verme sürecini etkileyen taktikler. Toplum siyasetçilere olumsuz bakar, bu olumsuz bakışı olumluya nasıl çevirebiliriz, insanları nasıl etkileyebiliriz, kendimizi nasıl sevdirebiliriz, oy verirken, bize oy vermelerini nasıl sağlayabiliriz, bu kitapta, bu soruların da cevapları yer alıyor.

'BU KİTABI OKUYAN EŞİYLE DAHA İYİ GEÇİNİR'

-Bu kitabın hedef kitlesi sadece siyasetçiler mi?

Hayır, bu kitabı güzel konuşmak, güzel giyinmek, insanlarla güzel ilişkiler kurmak isteyen herkes okumalı bence. Bürokraside yükselmek isteyenler, hatta iddia ediyorum, bu kitabı okuyanlar arkadaşları arasında daha popüler olacaklar, eşleri ile daha iyi geçinecekler. Herhangi bir seçimde, dernek seçimi olur, sendika seçimi olur, muhtarlık seçimi olur, herhangi bir seçimde aday olmayı düşünenler ise mutlaka okumalı, hem de sadece bir kez değil, birkaç kez okumalı.

-Kitabınızda Meclisi de anlatmışsınız.

Evet, Meclisin nasıl çalıştığını anlatmadan olmazdı. Dokunulmazlıklar, vekil maaşları, gibi popüler konulardaki düşüncelerimi de paylaşmaya çalıştım. Okuyucularıma siyasi strateji hazırlama, siyasette hile, seçim bütçesi gibi konularda da tecrübelerimi içeren bilgiler vermek istedim.

HİLE PEŞİNDE KOŞANLAR İTİBAR KAYBEDİYOR

-Siyasette hile yapılmalı mı sizce?

Siyaset sadece rakiplerle yapılan bir mücadele değildir, kendi arkadaşlarınızla da mücadele edersiniz. Bu mücadelede, kural dışı hamleler de yapılır. Benim gördüğüm, bu tür kural dışı hamlelerin her zaman yapanın aleyhine döndüğüdür. Bel altına vuranlar, kirli siyaset yapanlar, hile hurda peşinde koşanlar belki kısa vadeli çıkarlar elde ediyorlar ama uzun vadede sadece siyaseten değil, itibarlarını da kaybediyorlar.

-Son olarak söylemek istediğiniz, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Hüseyin Kocabıyık ve Mümtaz’er Türköne isimlerini zikretmeden geçemeyeceğim. Üzerimde büyük emekleri vardır. Bir de, bu işlere bulaşmama vesile olan ünlü Fransız siyasal reklamcısı Jaques Seguela’nın adını anmam gerekiyor. Ayrıca “siyaset yapacağım” diyen herkes rahmetli Nejat Muallimoğlu’nun “Bütün yönleriyle konuşma sanatı: Hitabet” adlı kitabını da mutlaka okumalı. Rahmetle anıyorum, kadri kıymeti bilinmeyen çok önemli bir Türk aydınıdır. Siyasetçinin El Kitabı’na, benim kitabıma gelince,  siyasetçi veya değil okuyanlara faydalı olacağına inanıyorum.

- Kitabı edinmek isteyenler ne yapmalı?

Kitabımızı şimdilik sadece internette bulabilirler. www.siyasetcininelkitabi.com ve www.yukselboluk.com.tr web adreslerinden detaylı bilgiye ulaşabilir ve sipariş verebilirler.

Sizin için seçtiğimiz foto galeriler
13023_s.jpg
13022_s.jpg
13020_s.jpg
Kadınlar yönetseydi En tehlikeli yol Bunları ye mutlu ol


 

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »