23 Temmuz 2018, Pazartesi

Yüksel Bölük: UEFA şike yok dedi!!!

Adettendir, memleketimizde her olaya komplo teorisi penceresinden bakılır. Hatta bu iş o kadar abartılır ki, komplonun da komplosu kurulur. Hâlbuki çoğu kere gerçek basittir. Bizim kafamız, karmaşık komplolara iyi çalışır ama basit gerçekleri göremeyiz.

26 Haziran 2013 Çarşamba 17:23
Yüksel Bölük: UEFA şike yok dedi!!!
Yüksel BÖLÜK/ANALİZ

Şike meselesi üzerinden de bir sürü komplo teorisi üretildi, üretilmeye devam edecek. Basit gerçeği görmeyi reddedecek, kendimizi avutacak pek çok gerekçe, pek çok argüman bulacağız. Şike meselesindeki basit gerçek; Fenerbahçe ve Beşiktaş yöneticilerinin şike yaptığı gerçeğidir. Hem de öyle fütursuzca, öyle pişkince yapmışlardır ki üstünü örtmek mümkün olamamıştır. 

TBMM kanun değiştirmiş, TFF yönetim değiştirmiş,  Etik Kurulu rapor değiştirmiş, 58. Madde değiştirilmiş, pisliğin üstünü örtebilmek için hemen hemen her şey yapılmıştır.  Olaya adalet noktasından değil, takım taraftarlığı noktasından bakılmıştır. “Bizim takım yapmaz” anlayışı bakış açısını belirleyince, kimse delillere, tapelere, mahkeme kararlarına bakmamış, “bu iş bitti” diyerek kafasını kuma gömmeyi tercih etmiştir. 

“Tek şike yapan biz miyiz?” Sorusu ile yaptıklarına kılıf uyduranlar da, “kanırta kanırta” şampiyon olduk diyecek kadar terbiyesizleşenler de, “şike şike” diye haber yazacak kadar şerefsizleşenler de olmuştur. 

Hiç kimse meseleye “adalet” noktasından bakmamıştır. Oysa Türk mahkemeleri delillere dayanarak bu işi tespit etmişler, bazı kişiler için kararlar kesinleşmiştir. Mesela fenerin tercümanı Samet şikeden ceza almış, yaptığı itiraz reddedilmiş, hakkındaki karar da kesinleşmiştir. 

Mahkeme yöneticilere ceza yağdırırken bizim TFF yönetimi kıvırta kıvırta dansöze dönmüş, takımları nasıl aklayacağını şaşırmıştır. Sonunda “sahaya yansımamıştır” gibi bir garabet icat etmiş, takımlara ceza vermemiştir. Hâlbuki söz konusu karşılaşmaları bir uzaylıya izletsen, üstüne karşılaşmalar sırasında fenerli yöneticilerin telefon tapelerini dinletsen, bir uzaylı bile şike olduğunu anlardı.  Ha bu arada, Trabzonspor’a da bir suç icat edebilmek için çevirmedikleri numara, başvurmadıkları yol kalmamıştır. Trabzonspor’un kıl kadar, nokta kadar bir açığını bulsalar, gereğini  –denge kurmak adına- hiç çekinmeden mutlaka yaparlardı.  

Sonuçta, UEFA cezayı kesti, adaleti geç de olsa tecelli ettirdi. Bundan sonra da bir sürü komplo teorisi üretilecektir.  Oysa gerçek basit: İki takım da şike yapmıştır. Suçlu cezasını çekmeli, adalet yerini bulmalıdır. Başka bir çıkış yolu yoktur. 

Benim tuttuğum takım şikeyle bir kupa alsa, ben ne şike yapan yöneticileri savunurdum, ne de o kupayı müzemde isterdim. Biliyorum ki, vicdanı olan Fenerbahçeliler de aynı şekilde düşünüyorlar ve şike gibi iğrenç bir lekeyi takımlarına bulaştıranlardan nefret ediyorlar. Vicdanı olmayanlar ise bin bir çeşit komplo üretmeye devam edip duracaklar. Mesela TFF başkanı hiç yüzü kızarmadan çıkıp şöyle bir açıklama yapabilir: “UEFA “ŞİKE YOK” DEDİ!!!”

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »