24 Mayıs 2018, Perşembe

Yunan Bakan’a sembolik mesaj

Atatürk ile Venizelos görüşmesinin ardından: 84 yıl sonra tarihi mekanda buluşma

29 Kasım 2014 Cumartesi 5:55
Yunan Bakan’a sembolik mesaj
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ile yarınki (Cuma) görüşmelerini,  Cumhuriyet tarihinin ilk mekanlarından biri olan Ankara Palas’ta yapacak olması, tarihi gelişmeler çerçevesinde sembolik açıdan önem taşıyor.
Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, 29-30 Kasım  2014 tarihlerinde Türkiye’ye ziyarette bulunacak.
Dışişleri Bakanlığı’nın, bu ziyaretle ilgili açıklamasında, “Bu vesileyle, Sayın Bakanımız, muhatabıyla, Türkiye –Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Üçüncü Toplantısı hazırlıkları da dahil olmak üzere,  Türk-Yunan ilişkileri konusunda görüş alışverişinde bulunacak; ayrıca, bölgesel ve uluslararası konularda görüşlerimizi paylaşacaktır” denilmişti.

BÜTÜN GÖRÜŞMELER ANKARA PALAS’TA
Çavuşoğlu, Cuma günü Evangelos ile saat 10.30’da baş başa bir görüşme yapacak. Saat 11.00’den sonra heyetlerarası görüşmelere geçilecek. Saat 12.00’de ise ortak basın toplantısı yapılması planlandı. Çavuşoğlu ardından da Yunan Dışişleri Bakanı’na bir öğlen yemeği verecek.
Dışişleri Bakanları, genelde bu tür görüşmeleri bakanlıkta veya konutta yapar. Ancak Venizelos ile görüşmede, ilginç bir ayrıntı dikkat çekti. Bu görüşmelerin tümü Ankara Palas’ta yapılacak. Ankara Palas genelde; resmi görüşmelerin dışında konferans, resepsiyon ve benzeri etkinlikler için kullanılıyor.

TÜRKİYE’Yİ İŞGAL BAŞARISIZ OLUNCA DOSTLUĞA YÖNELMİŞTİ
Bu görüşmelerin neden Ankara Palas’ta yapıldığının sembolik anlamını anlamak için yakın tarihe bakmak gerekiyor. Venizelos’un aynı soyadını aldığı Elefterios Venizelos, Osmanlı’nın son dönemi ve Kurtuluş Savaşı sürecinde Megalo İdea düşüncesinde olan önemli bir Yunan siyasetçisiydi. Ve Yunan ordularının Anadolu’yu işgaline yönelik politikasında, belirli dönemlerde önemli roller üslenmişti. Ancak aynı Venizelos, Kurtuluş savaşı’nın ardından Atatürk ile birlikte Türk – Yunan dostluğu için önemli girişimlerde bulunmuştu.
 
1930 YILINDA ANKARA PALAS’TA ZİYAFET
 Atatürk Araştırma Merkezi’nin belgelerinde, şu ifadeler yer alıyor:
“ Yunanistan Başbakanı Venizelos ile Dışişleri Bakanı Mihalokopalos 26 Ekim 1930 tarihindeİstanbul’a geldi. Buradan özel bir trenle Ankara’ya hareket eden Venizelos ve Mihalokopalos 27 Ekim’de özel bir törenle karşılandı. 28-31 Ekimde Ankara’da kalan heyet ziyaretini tamamladıktan sonra 1 Kasım 1930 da Türkiye’den ayrıldı.
Ziyaret esnasında Başbakan İsmet İnönü 27 Ekim 1930 günü Ankara Palas’ta verilen ziyafette bir teşekkür konuşması yaptı. Konuşmasında Türk-Yunan yakınlaşmasının LozanKonferansı’yla başladığını, burada Venizelos’u tanıyarak uzlaşma fırsatını kazandığını, tarafların ortak çıkarlarının ve karşılıklı ihtiyaçlarının dostluklarının devamına neden olduğunu, Türk ve Yunanlıların Balkanlar’da ortak çıkarlarının bulunduğunu, Akdeniz havzasında anlaşmaya ve birlikte çalışmaya mecbur olduklarını anlattı.”
 
ATATÜRK'Ü Nobel Ödülü İÇİN ÖNERMİŞTİ
Venizelos,1934 yılında  Atatürk’ü Nobel Barış Ödülü’nde aday olarak önermişti. Bu tarihi gelişmeler dikkate alındığında önce Anadolu'yu işgal etmek için Megalo İdea peşinde mücadele veren daha sonra Türk - Yunan dostluğu için girişimlerde bulunan Yunanistan'ın merhum önemli liderlerinden biri olan Venizelos ile aynı soyadı taşıyan Evangelos Venizelos ile görüşmelerin Ankara Palas gibi tarihi bir mekanda yapılacak olması, sembolik açıdan önem kazanıyor.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »