23 Mayıs 2018, Çarşamba

Yunanistan için tehlike çanları çalıyor!

Ekonomistler, IMF`ye borcunu mayıs ayında ödeyememesi halinde Yunanistan`ın Euro Bölgesi’ndeki varlığının sona erebileceğini öngörüyor.

19 Nisan 2015 Pazar 22:26
Yunanistan için tehlike çanları çalıyor!

Capital Economics Avrupa Başekonomisti Jennifer McKeown, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapılacak Eurogroup toplantısında Yunanistan'a herhangi bir finansal yardım yapılmasının onaylanmayacağını ifade etti. Yunanistan'ın mevduat çıkışını engellemek amacıyla sermayekontrolüne başvurabileceğini belirten Mckeown, bu tür bir önlemin de geçici bir çözüm sağlayacağını dile getirdi.

'UMUTLARI SUYA DÜŞTÜ'

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin "Yunanistan konusunda hiç kimse bir çözüme varılmasını beklemiyor" açıklamasının Yunanistan'ın umutlarını suya düşürdüğünü vurgulayan Mckeown, Yunanistan'ın Euro Birliği'ndeki ömrünün sona erebileceğini ifade etti. Mckeown, Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonuna (IMF) mayıs ayında borcunu ödeyememesinin, ülkeninEuro Birliği’nden çıkmasına (Grexit) yol açabileceğini dile getirdi.

'İLERLENME SAĞLANMASI ZOR'

ING Group Euro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden Houte ise Yunanistan krizinde herhangi bir ilerleme sağlanmasının zor olduğunu kaydetti. Vanden Houte, yeni Yunan hükümetinin, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve IMF'nin oluşturduğu Troyka için hayati derecede önemli olan önlemleri uygulamada isteksiz olduğuna işaret etti.

GREXIT KAÇINILMAZ OLUR   

Vanden Houte, ek bir yardım olmaması durumunda ülkenin IMF'ye olan borcunu da ödemesinin imkansız olduğunu belirtti. Yunanistan'ın durumunun ECB'nin likidite desteğine bağlı olduğunu ifade eden Vanden Houte, ECB'nin bu desteği bırakması durumunda ülkenin Euro Birliği’nden çıkmasının (Grexit) kaçınılmaz olacağını aktardı. Peter Vanden Houte, ancak Avrupalı devlet liderlerinin onayı olmadan ECB'nin böyle bir adım atmayacağını dile getirerek, "Temerrüt halinde de Yunanistan reformları uygulamada isteksiz davranırsa, Grexit söz konusu olabilir" dedi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »