25 Haziran 2018, Pazartesi

Yunanistan'da 12 Türk dağcı kayboldu

Yunanistan'ın Pieria Ori dağlarında 12 Türk dağcı kayboldu.

24 Ocak 2015 Cumartesi 22:53
Yunanistan'da 12 Türk dağcı kayboldu
Yunan Polis ve itfaiye ekipleri, Kuzey Yunanistan’ın Katerini şehri yakınlarındaki Pieria Ori dağlarında mahsur kalmış olabilecekleri ihtimali ile 12 Türk turisti arıyor.

Katerini itfaiyesinden yapılan açıklamaya göre, Türk vatandaşı olduğunu söyleyen bir kişi Cuma günü Avrupa Acil Yardım Hattı 122’i arayarak, “12 kişi olduklarını ve yerleşim merkezinden uzak dağlık bir bölgede kaybolduklarını” söyledi.

Hürriyet’in edindiği bilgilere göre, arama Kuzey Amerika numaralı bir cep telefonundan yapıldı. Numara geri arandığında ise cevap verilmedi.

Cep telefonu sinyalinin Katerini şehrinin 20 kilometre kuzeybatısındaki kayak merkezi Elatohori’nin de bulunduğu Pieria Ori dağlarında; Moshopotamu, Elatohori ve Katalonia köyleri arasındaki dağlık bir noktadan geldiği anlaşıldı.

Polis ile itfaiyenin yanı sıra üç köyün sakinlerinin de katıldığı arama çalışmaları bugün öğle saatlerine kadar bir sonuç vermedi. 

YUNAN 112’SİNE GÖNDERİLEN MESAJ:

TÜRK, BULGAR, 12 KİŞİ İMDAT


Yunanistan’DA 12 Türk dağcının kaybolduğuna ilişkin haber, Dışişleri Bakanlığı’nı da harekete geçirirken Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin, Hürriyet’e, şu bilgiyi verdi:

“Yunan telekom şirketi OTE’den, önüme biraz önce şu bilgi geldi. Dün sabah saat 10.00’da Yunan 112’sine düşen bizi kurtarın mesajı Edirne’nin tam karşısındaki Meriç bölgesinden gelmiş. Dolayısıyla kayıp yeri söylenen Pieria Ori dağ bölgesi değil. Yunan telekomuna aynen şu imdat çağrısı yapılmış; ‘Türk, Bulgar, 12 kişi imdat.’ Bundan dolayı belki de kayıp çağrısı Bulgaristan tarafından da gelmiş olabilir. Çünkü verilen bilgi 30 kilometrelik alanı kapsıyor. 3 helikopter ile Pieria Ori dağı civarında arama yapıldı, bir sonuca varılmış değil. Başkonsolosluğumuza da ‘biz kaybolduk’ diye gelmiş herhangi bir mesaj yok. Olayı yakından takip ediyoruz.” / Uğur ERGAN/ANKARA
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »