Yunanistan'dan azınlık sorunlarıyla ilgili olumlu bir adımı beklemiyorum

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Yunanistan'daki azınlık haklarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

12 Kasım 2013 Salı 23:49
Yunanistan'dan azınlık sorunlarıyla ilgili olumlu bir adımı beklemiyorum
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çeşitli temaslar gerçekleştirdiği Selanik programının ardından, doğup büyüdüğü Kozlukebir Köyü'ne gitti ve aile ziyaretleri gerçekleştirdi. 

Batı Trakya'daki azınlık haklarıyla ilgili sorunların Yunanistan'ın kronikleşmiş sorunlarından olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, şunları söyledi:

''Bizim AK Parti iktidarı olduğumuz dönemde, 2004 yılında Sayın Başbakınımız ile Atina'da resmi temaslarda bulundum, 2010 yılındaki temaslarda da bulundum. 2013 Mart ayında İstanbul'da yaptığımız ortak Bakanlar Kurulunda Bakan olarak bulundum.

Yunanistan'ın azınlık sorunlarıyla ilgili şu ana kadar attığı olumlu bir adım ne yazık ki yok. Ama yeni yeni, görüşmelerde hep iyi niyetli görünür. 'Bunu da yapacağız, bunu da düzelteceğiz' derler. 'Ceyiz, cayızla' geçti. Hiç de göremedik.''

Müezzinoğlu, Yunanistan'da önceki dönemlerde daha güçlü hükümetlerin bulunduğunu belirterek, ''Bu kiriz öncesinde en azından tek başına iktidar dönemleri vardı. O zamanlar, özellikle seçilmiş müftü, eğitim, ekonomi gibi sorunların çözümünde daha ümit vardı. Ama  o dönemde atılamayan adımların, bu dönemde atılabileceğini açıkçası beklemiyorum'' dedi. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »