Yurt dışında Türklere 352 saldırı

Ahmet Davutoğlu, 2002-2013 yılları arasında yurtdışında yabancı düşmanlığı kaynaklı Türk vatandaşlarına düzenlenen saldırı ve eylemlerin sayısının 352 oldu

10 Kasım 2013 Pazar 7: 0
Yurt dışında Türklere 352 saldırı

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin yazılı soru önergesini yanıtlayan Davutoğlu, yurtdışında yabancı düşmanlığı kaynaklı olarak vatandaşlara, işyerlerine, derneklere düzenlenen saldırı ve eylemlerin bakanlığın elektronik bir veri tabanında kayıt altına alınmaya başlandığını hatırlattı.

Bu veri tabanında 2002-2013 yılları arasında gerçekleşen 352 olayın kayıt altına alındığını belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bu gibi bir saldırı veya eyleme maruz kalan vatandaşlarımızın Bakanlığımıza derhal ve daha kolay ulaşmaları amacıyla 7 gün 24 saat temelinde hizmet veren Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi'ne ulaşmaları mümkündür. Olaydan haberdar olması üzerine Bakanlığımızın ilgili yurtdışı temsilciliği mağdur vatandaşımızla temas kurmakta, talep edildiği takdirde hukuk danışmanları aracılığıyla gerekli hukuki yönlendirmede bulunmakta, yerel makamlar nezdinde olayın takipçisi olmaktadır.

Vatandaşlarımıza ve meskenlere yönelik saldırı ve eylemler yapılan her düzeydeki temas ve görüşmelerde muhataplarımızın dikkatine getirilmekte ve olanların sorumlularının biran önce bulunması ve cezalandırılması yönündeki taleplerimiz sürekli dile getirilmektedir. İlgili temsilciliklerimiz yerel emniyet makamları nezdinde de soruşturmaların akıbetini takip etmektedir."

Davutoğlu, vatandaşların maruz kaldıkları saldırı ve olayların, ayrıca ırkçılıkla mücadele bağlamında uygun uluslararası platformlarda da dile getirildiğini ve uluslararası camianın farkındalığının artırıldığına dikkati çekti.

Davutoğlu: Sağlık Bakanlığı İle Eş güdümlü Çalışıyoruz

Almanya'da NSU terör hücresi tarafından işlenen cinayetler sonrasında bu ülkeye gittiğinde tüm mağdur aileleri bizzat ziyaret ettiğini de vurgulayan Davutoğlu, davalara ilişkin durumu Alman makamları ile ayrıntılı olarak ele aldığını ve bu davaları yakından izlediklerini bildirdi.

Davutoğlu, "Ayrıca, yurt dışında iken herhangi bir nedenle yaralanan ya da hastalanan tüm vatandaşlarımızı da ivedilikle ülkemize getirmek için her türlü çalışma, Sağlık Bakanlığı ile eşgüdümlü olarak yapılmakta ve hepsinin sağlıkla yurda dönüşü sağlanmaktadır. Örneğin, 4 Kasım 2013 tarihinde Kenya'da yaralanan bir vatandaşımızın ambulans uçakla Konya'ya getirilmesi sağlanmış, 31 Ekim'de Sırbistan'da kaza geçiren TRT ekibinden, ağır yaralanan iki vatandaşımız ambulans uçakla ülkemize getirilmiş; 2013 ekim ayı içerisinde Suudi Arabistan'da rahatsızlanan toplam 8 vatandaşımızın ambulans uçakla ülkemize nakledilmesi sağlanmıştır" ifadelerini kullandı.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »